Zwycięstwo Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów na międzynarodowym festiwalu "Black Sea Pearls" w Bułgarii

Zwycięstwo Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów na międzynarodowym festiwalu "Black Sea Pearls" w Bułgarii

Pod koniec miesiąca czerwca, w Bułgarii, miało miejsce wydarzenie o międzynarodowym charakterze. Festiwal folklorystyczny „Black Sea Pearls” zgromadził wiele zespołów z różnych krajów. Wśród nich znalazł się również Zespół Pieśni i Tańca Chorzów, któremu przypadła zaszczytna nagroda Grand Prix. Projekt ten jest inicjatywą Bułgarskiego Centrum Sztuki „Nestia”, który poprzez organizację tego typu imprez promuje folklor i wspiera rozwój młodych talentów.

W dniach od 28 do 30 czerwca, bułgarskie miasto Neseber stało się gospodarzem festiwalu. Uczestniczyły w nim zespoły reprezentujące takie kraje jak Serbia, Ukraina, Słowenia, Gruzja oraz Bułgaria. Polska delegacja także była obecna – jej reprezentantem był Zespół Pieśni i Tańca Chorzów.

– Staramy się ukazywać innym naszą kulturę poprzez prezentowanie suit z regionu Górnego Śląska, skąd pochodzimy. Dodatkowo prezentowaliśmy również suitę z Lajkonikiem – mówi Adam Kawa, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów. Wszystkie prezentacje cieszyły się dużym uznaniem w oczach organizatorów, pomimo obaw konkurencji.

Choć rywalizacja była zacięta i poziom prezentowanych umiejętności bardzo wysoki, to właśnie reprezentacja z Chorzowa zdobyła najważniejszą nagrodę – Grand Prix. Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu – podkreśla Adam Kawa. Naszym głównym celem było prezentowanie polskiego folkloru oraz poznawanie kultur innych narodowości.

Podczas festiwalu miały miejsce również dodatkowe atrakcje. Wszystkie zespoły miały za zadanie wystawić dwie pary do konkursu miss/mistera oraz konkursu tańca bułgarskiego. Tutaj również Zespół Pieśni i Tańca Chorzów miał powody do dumy, bowiem zdobytych zostało trzy wyróżnienia. W konkursie tańca medale zdobyli Julia (srebro) i Ksawery (brąz), natomiast tytuł Mistera Festiwalu za najlepszą prezentację stroju męskiego trafił do Wojtka.

Zespół Pieśni i Tańca Chorzów jest związany z Miejskim Domem Kultury Batory od swojego założenia w roku 2000. Tworzą go młodzi ludzie, którzy w swoim repertuarze mają zarówno tradycyjne tańce i pieśni z Górnego Śląska, ale też wykonania folklorystyczne z różnych regionów Polski. Zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień zarówno w kraju, jak i za granicą.