Restauracja kultowego kąpieliska "Fala" w Parku Śląskim: data otwarcia i najważniejsze informacje

Restauracja kultowego kąpieliska "Fala" w Parku Śląskim: data otwarcia i najważniejsze informacje

Poprawa infrastruktury w Parku Śląskim postępuje zgodnie z planem. W parku, który jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu dla mieszkańców województwa śląskiego, powstaje odnowione kąpielisko „Fala”. Chociaż jego otwarcie jest jeszcze odległe, prace budowlane są już dobrze zaawansowane. Marszałek Wojciech Saługa odwiedził dzisiaj plac budowy, aby przedyskutować postępy z zarządem Parku.

Marszałek Wojciech Saługa podkreślił znaczenie „Fali” dla Parku Śląskiego i całego województwa: „Fala to symbol Parku Śląskiego, Fala to symbol województwa śląskiego. Wszyscy kiedyś korzystaliśmy z Fali albo marzyliśmy, żeby tu być”.

Popularne kąpielisko „Fala”, które zostało zbudowane w 1966 r., przyciągało tłumy aż do swojego zamknięcia w 2015 r. Od tej pory teren był niezagospodarowany i zapomniany. Jednak kilka lat temu pojawiła się idea ożywienia tego miejsca poprzez stworzenie nowego kąpieliska na miejscu legendarnej „Fali”. W marcu 2023 r., po kilku latach planowania, podpisano umowę na budowę „Nowej Fali”.

Wojciech Saługa zapewnił, że inwestycja stworzy nowe, lepsze i bardziej atrakcyjne miejsce dla mieszkańców: „Będzie to zupełnie inna, nowa, lepsza, wspaniała Fala. Będą jej nam zazdrościć nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Tego typu obiekt na świeżym powietrzu będzie w Polsce jedynym, a w Europie będziemy się mierzyć z największymi”.

Inwestycja kosztować ma około 135 mln złotych, a otwarcie „Fali” jest planowane na maj 2025 r. Konsorcjum odpowiedzialne za rewitalizację obiektu składa się z Mostostalu Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Spółka Akcyjna, Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo Handlowego TRANSCOM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Katowicach i Przedsiębiorstwa MAXIMUS ZBH MUC. Prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski wyraził nadzieję, że już w maju pierwsi użytkownicy będą mogli skorzystać z odnowionego obiektu.

W wyniku rewitalizacji, „Fala” przejdzie kompleksową transformację. Począwszy od nowej lokalizacji basenu ze sztuczną falą, po gruntowne zmiany w układzie terenu, który będzie miał około 4 hektary. Nowa „Fala” będzie oferować cztery zjeżdżalnie o łącznej długości 300 metrów, z najdłuższą mierzącą 118 metrów. Ponadto, dla najmłodszych przewidziano mniejsze baseny i plac wodny z różnymi atrakcjami.

Restauracja „Fali” to nie jedyna inwestycja realizowana w Parku Śląskim. Obecnie prowadzone są prace nad budową Kanału Regatowego, a wkrótce ma rozpocząć się także budowa trzeciej linii „Elki”.