Najpopularniejsze miejsca w Chorzowie

Ogrody świateł stają się coraz bardziej popularnym rodzajem atrakcji na terenie całej Polski. Jeden z takich ogrodów możemy zwiedzić podczas pobytu w Chorzowie. Nosi on nazwę Lampy Aladyna. Ta atrakcja turystyczna jest całkiem nowa. Działa dopiero od 2021 roku. Mimo wszystko Lampa Aladyna jest na ten moment jednym z wielu ogrodów świateł, które powstały w Polsce. Ta atrakcja staje się coraz popularniejsza. Ogród świateł to magiczna atrakcja stworzona za pośrednictwem lampionów i zaawansowanej technologii.

Te miejsca są zaaranżowane w tematycznym stylu. Pozwalają spacerowiczom przenieść się do innej części świata. Oprócz pięknych wizualizacji mamy również do czynienia z muzyką wydobywającą się z głośników. Polecamy wszystkim odwiedzić takie atrakcje podczas pobytu w Chorzowie. Z całą pewnością tego nie pożałujecie. Organizatorzy tego przedstawienia zabierają turystów w podróż po arabskiej bajce. Atrakcja jest odpowiednia zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dlatego też na można bez obaw udać się tam całą rodziną.

Jednym z najciekawszych elementów w całym chorzowskim ogrodzie świateł jest pokaz laserów połączony z interesującym podkładem muzycznym. To właśnie podczas tego przedstawienia najlepiej bawią się wszyscy przyjezdni. Efekt stroboskopowy fantastycznie komponuje się z podkładem muzycznym, dzięki czemu wrażenia wizualne są o niebo lepsze. Cena tej atrakcji nie należy od najniższych, jednak większość przyjezdnych uznaje, że było warto. Nie trzeba brać ze sobą jedzenia, jeżeli nie przeszkadza nam skorzystanie z punktów gastronomicznych. Na trasie podczas zwiedzania atrakcji znajdziemy kilka budek z jedzeniem.

Dom Kalidiego

Cała kolonia robotnicza przy ulicy Kalidiego jest jednym z najstarszych zabytków, które możemy odwiedzić podczas pobytu na terenie całego Śląska. Ze względu na to, że zabudowania należą do odległych czasów, zachowała się jedynie część pierwotnej ulicy oraz okolicznych domostw. Okoliczne domostwa zostały wybudowane w XVIII wieku z myślą o zapewnieniu miejsca zamieszkania dla pracowników Królewskiej Huty. Pomysłodawcą budowy tych domów był ówczesny rządzący, czyli Hrabia Fryderyk Reden.

Warto wiedzieć o tym, że ten zabytek jest niezwykle istotny dla historii całego miasta. Ponieważ właśnie pierwsze zabudowania kolonii robotniczej w tej okolicy posłużyły jako podstawy do rozbudowy całego kompleksu miejskiego. Na ten moment możemy jednak podziwiać tylko pozostałości dawnej kolonii budowanej przez Prusy. W tym miejscu znajduje się jedynie kilka domów parterowych. Skąd jednak tak ogromna uwaga wokół tego zabytku? Na terenie dawnej kolonii w 1801 roku urodził się wybitny śląski artysta. Zajmował się rzeźbiarstwem i tworzeniem modeli. Teodor Erdamnn Kalide. To właśnie jego imieniem oznakowano dzisiejszą ulicę w tych rejonach.

Historia tego miejsca jest ściśle powiązana nie tylko z rozwojem przemysłu na terenach dzisiejszego Chorzowa, ale także z prowadzeniem akcji przesiedlenia ludzi z terenów dawnych Prusów na dzisiejsze terytorium miasta Chorzów. Dzisiaj możemy odwiedzić jedynie resztki tamtej kultury, które zachowały się po ponad dwustu latach. Odległy czas powstania tego osiedla sprawia, że okolica jest bardzo często odwiedzana przez turystów zainteresowanych historią. Możecie odwiedzić to miejsce, jeżeli z chęcią obejrzycie miejsce stanowiące odległą od naszej o kilkaset lat kulturę budowniczą.

Ratusz w Chorzowie

Ratusz gminny, który wzniesiono w ubiegłym wieku, nawiązuje do kultury barokowej. Chorzowski ratusz jest z całą pewnością budynkiem, który jako nieliczny zachował się w swojej niemal niezmienionej formie. To kolejny zabytek, który możemy zwiedzić we współczesnym Chorzowie. Ten sam ratusz wiele lat temu pełnił siedzibę władz miasta. Budynek odnajdziemy w południowej części miasta. Ciekawostką jest to, że dawniej ten teren należał do wsi o nazwie Hajduki. Ratusz ten wzniesiono w wiernym wydaniu stylu neobarokowego. Powstał dokładnie w 1910 roku. Ratusz stał się częścią miasta, dopiero gdy miasto zespoliło ze sobą kilka mniejszych miejscowości.

Jednak pomimo tego, że Chorzów powstał na prawach miejskich oficjalnie dopiero w XX wieku, okoliczne zabudowania wraz z gminą Wielkie Hajduki pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Wszystko zaczęło się od momentu, w którym pruskie władze uruchomiły na okolicznych terenach hutę Bismarck. Cesarz Niemiec Wilhelm II decydował się wtedy na systematyczne zespalanie okolicznych terenów, które tworzyły coraz większe gminy. Wraz z powstawaniem zalążków, z których wykluł się Chorzów, przesiedlano tam coraz więcej pracowników z Prus. Byli potrzebni na rzecz działania huty Bismarck. W taki sposób z niewielkich kolonii tworzyły się gminy, które następnie były ze sobą łączone w większe kompleksy osiedli. Ostatecznie zespalanie ze sobą kolonii doprowadziło do powstania dzisiejszego Chorzowa.

Planetarium Śląskie w Chorzowie – czyli jedna z najpopularniejszych atrakcji naukowych!

Planetarium w Chorzowie powstało na najwyższym okolicznym wzniesieniu, czyli tak zwanej Górze Parkowej. Znajduje się dokładnie 320 metrów nad poziomem morza. Decyzja o budowie tego przybytku przyciągającego turystów z wielu stron Polski została podjęta podczas roku kopernikowskiego w 1953. Budynek został zbudowany zgodnie z oficjalnym projektem utalentowanego architekta Zbigniewa Solawy. Od tamtej pory potężny projekt o rozpiętości 23 metrów wyświetlił już łącznie ponad 180 000 pokazów dla odwiedzających turystów.

Projektor jest imponującą częścią tego planetarium. Obiekt waży mniej więcej 2 tony. Urządzenie umożliwia odtworzenie rzeczywistego obrazu nieba dla widowni o wielkości mniej więcej 400 osób. Jeden z najważniejszych remontów obejmujących przebudowę planetarium miał miejsce w lipcu 2018 roku.

Na terenie tego planetarium znajdziemy obserwatorium astronomiczne, które zasługuje na oddzielny akapit w naszym opisie tej atrakcji turystycznej. Ponieważ to właśnie w Chorzowie znajdziemy jeden z największych w Polsce teleskopów do obserwacji nieba. Pozwala on na zwiększenie obrazu nawet o 750-krotność.
Pod koniec 2020 roku po przebudowie planetarium wzbogaciło się o zupełnie nowy budynek oferujący jeszcze więcej funkcjonalności!
Budynek będzie znajdował się częściowo pod ziemią. W niektórych kondygnacjach powstaną stanowiska naukowe oraz sale wykładowe. Naukowcy z całej Polski otrzymają możliwość skorzystania z pracowni, które pozwolą im badać astronomię, sejsmologię i meteorologię. Warto również zwrócić uwagę na nowości, które trafiły do muzeum, ponieważ to właśnie ta część przyciąga najwięcej uwagi przyjezdnych. W tym świetnie wyposażonym interaktywnym muzeum możecie za pośrednictwem specjalnej aparatury odczuć na własnej skórze, w jaki sposób wilgoć w powietrzu wpływa na nasze postrzeganie temperatury.

Z całego serca polecamy odwiedzić ten obiekt osobom zainteresowanym astrologią oraz meteorologią. W muzeum znajdziemy także coś dla fanów kosmosu, ponieważ specjalny symulator zabierze ich w lot po przestrzeni kosmicznej. Osoby odpowiedzialne za planetarium mają jeszcze więcej planów co do tego fantastycznego punktu. W niedalekiej przyszłości zamierzają zlecić zbudowanie specjalnej wieży obserwacyjnej. Dzięki niej przyjezdni będą mogli obejrzeć panoramę sięgająca widokiem nawet do miast sąsiadujących z Chorzowem.