Zarząd Transportu Miejskiego informuje o zmianach w organizacji kursów podczas okresu świątecznego i Sylwestra

Zarząd Transportu Miejskiego informuje o zmianach w organizacji kursów podczas okresu świątecznego i Sylwestra

Instrukcje Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) dotyczące kursowania miejskiej komunikacji podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra są już dostępne. Zgodnie z informacjami, pierwsze modyfikacje w rozkładach pojazdów komunalnych, w tym tramwajów, autobusów i trolejbusów, zostaną wprowadzone już 24 grudnia – Wigilia. Co więcej, warto zauważyć, że GZM zaplanował zwiększenie pojemności autobusów i tramwajów na noc sylwestrową.

Okres od Wigilii do Święta Trzech Króli jest szczególny również ze względu na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Wprowadzenie zmienionych rozkładów jazdy, czasowe zawieszenie niektórych linii oraz większe pojazdy na sylwestrową noc to niektóre z nowości, które ZTM planuje wprowadzić.

Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM, zachęca pasażerów do wcześniejszego planowania swoich podróży. Najlepiej jest sprawdzić aktualne godziny odjazdów na stronie internetowej ZTM przed opuszczeniem domu.

W Wigilię, 24 grudnia, będą obowiązywały specjalne rozkłady jazdy. Oznacza to, że od godziny 16:00 na większości linii częstotliwość połączeń będzie stopniowo malała. Ważnym aspektem jest również fakt, że niektóre linie (w tym tramwajowe: 0, 23, 30, 41, 46 oraz autobusowe: 142, 152, 203, 204, 205, 206, 232, 250, 288, 738, 750, 950) zostaną tymczasowo zawieszone. Autobusy niektórych linii metropolitalnych (AP, M1, M2, M3, M4, M10, M11, M12, M25 i M101) będą natomiast kursować przez cały dzień.

Podczas pierwszego i drugiego dnia świąt – 25 i 26 grudnia – na liniach autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych obowiązywać będą rozkłady jazdy właściwe dla niedziel i świąt. Niektóre autobusy oraz tramwaj numer 23 zostaną zawieszone. Na niektórych liniach będą obowiązywać specjalne świąteczne rozkłady jazdy.

W dniach od 27 do 30 grudnia obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni robocze (nieszkolne/niewakacyjne). Tylko 30 grudnia obowiązywać będą rozkłady jazdy na wzór soboty.

Podczas Sylwestra, większość pojazdów komunalnych będzie kursować zgodnie z rozkładami jazdy ważnymi na ten dzień. W praktyce oznacza to ograniczenie liczby kursów od około godziny 18.00. Niektóre linie zostaną zawieszone, na innych obowiązywać będą specjalne lub niedzielne rozkłady jazdy. Dla osób planujących uczestnictwo w imprezach sylwestrowych, w tym Sylwestrowej Mocy Przebojów na Stadionie Śląskim, ważna informacja: dziesięć linii metropolitalnych (AP, M1, M2, M3, M4, M10, M11, M12, M25 i M101) będzie funkcjonować według sobotnich rozkładów jazdy. Oznacza to możliwość korzystania z nocnych połączeń i bezpieczny powrót do domu po świętowaniu.

Szczegółowe informacje dotyczące planowanych zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej podczas świąt i Sylwestra można znaleźć na stronie internetowej ZTM w sekcji Komunikaty.