Nauczanie języka śląskiego w szkołach: krok ku większej różnorodności kulturowej Polski

Nauczanie języka śląskiego w szkołach: krok ku większej różnorodności kulturowej Polski

Plansza edukacyjna nauczania języka śląskiego ma zagościć na lekcjach polskich szkół. Premier Donald Tusk, składając takie zapewnienie, zaznaczył, że projekt ten znajdzie finansowanie w budżecie narodowym przygotowanym na 2024 rok.

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 19 grudnia, podczas przedstawiania budżetu na przyszły rok, premier Tusk podkreślił, iż jednym z kluczowych punktów jest wprowadzenie języka śląskiego do programu nauczania. Miałby on dołączyć do listy języków regionalnych, obok języka kaszubskiego. Premier już wcześniej deklarował swoje zainteresowanie tą sprawą, istotną dla wielu mieszkańców Śląska.

Chociaż fundusze przeznaczone na wprowadzenie języka śląskiego do szkół w nadchodzącym roku nie są znaczne, mają one służyć opracowaniu programów nauczania. Monika Rosa, inicjatorka projektu ustawy o uznaniu języka śląskiego za język regionalny, wierzy, że proces nauczania mógłby zacząć się już w 2025 roku. Jej projekt, który został odłożony na bok podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości, teraz ma szansę na realizację.

Posłanka Rosa, odnosząc się do wyników Narodowego Spisu Powszechnego, podkreśliła, że aż 585,7 tys. Polaków identyfikuje się ze Śląskiem, a 457,9 tys. z nich regularnie używa języka śląskiego w domu. Z tej grupy, 53,3 tys. osób przyznało, że komunikuje się wyłącznie w języku śląskim.

Marek Wójcik, niedawno mianowany śląski wojewoda, wyraził swoje zadowolenie z deklaracji premiera Tuska. Podsumował: „Cieszy mnie fakt, że rząd polski zwróci uwagę także na ten obszar i cieszę się, że decyzje te zapadły tak szybko”.