Urodziny małpich bliźniaków w Zoo Chorzów: najmniejsze małpy świata zasiedliły Park Śląski

Urodziny małpich bliźniaków w Zoo Chorzów: najmniejsze małpy świata zasiedliły Park Śląski

Radość ogarnia chorzowskie Zoo położone w Parku Śląskim, gdzie właśnie przyszły na świat najdrobniejsze małpki świata – pigmejki karłowate. Pochodzące z dżungli Ameryki Południowej, są gatunkiem stojącym na krawędzi wyginięcia.

Bliźniacze małpiątka to nie pierwszy miot tego roku, który pojawił się w chorzowskim menażerii. Prymitywem rodzicielstwa została ponownie para Leokadia i Leon, które od kilku lat zamieszkują park zoologiczny w Chorzowie.

„Młode małpy są pełne siły i zdrowia. W przypadku pigmejek, ojciec jest głównym opiekunem młodych, nosząc je na swoim grzbiecie przez większość czasu. Matka zajmuje się młodymi jedynie podczas karmienia. Nie jesteśmy jeszcze pewni jakiej płci są młode – będziemy mogli to ustalić kiedy zaczną schodzić z grzbietu ojca (nie chcemy niepotrzebnie denerwować zwierząt separując młode od rodziców)” – poinformowała administracja chorzowskiego Zoo.

Kiedy tylko pracownicy na pewno ustalą płeć małpiątek, nadadzą im imiona rozpoczynające się na literę „L”, podobnie jak w przypadku ich starszego brata. Dorosłe osobniki tych miniaturowych naczelnych mierzą jedynie 13-16 cm i ważą do 124 gramów.