Apel chorzowskiej policji w obliczu niebezpieczeństw na przystankach tramwajowych

Apel chorzowskiej policji w obliczu niebezpieczeństw na przystankach tramwajowych

Niedawno sytuacja mogła skończyć się tragicznie dla pasażerów korzystających z komunikacji tramwajowej w Chorzowie. Powodem tego była nieostrożność kierowców, która stwarzała ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia przez pasażerów wysiadających na przystankach tramwajowych. Policja z Chorzowa podzieliła się z nagraniami tego rodzaju sytuacji.

Chorzowska straż przybliża przepisy kodeksu drogowego dotyczące obowiązków kierujących w stosunku do pieszych. Zgodnie z tymi regulacjami, kierowca musi zachować szczególną ostrożność podczas mijania oznaczonego przystanku tramwajowego, który nie jest bezpośrednio położony przy chodniku. Gdy przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów i jest na nim tramwaj, albo taki właśnie do niego podjeżdża, osoba za kierownicą ma obowiązek zatrzymać swój pojazd tak długo i w takim miejscu, aby pieszy mógł swobodnie dojść do tramwaju.

Przez jakiś czas pracownicy Referatu ds. Wykroczeń analizowali dwie sytuacje tego typu, które miały miejsce na ulicy Armii Krajowej w Chorzowie Batorym. Na szczęście nikt z uczestników tych incydentów nie odniósł obrażeń. Nieostrożni kierowcy zostali jednak ukarani mandatami za swoje działania.

Policjanci z Chorzowa apelują do kierowców: „Bądźcie szczególnie uważni zbliżając się do przystanków. Ustąpione pierwszeństwo pieszym może uratować ich życie”. Dodają również, że piesi powinni zawsze sprawdzać, czy mogą bezpiecznie wejść na jezdnię, by dostać się do tramwaju lub z niego wysiąść.