Rosnący trend wypadków motocyklowych na Śląsku związanych z wcześniejszym rozpoczęciem sezonu

Rosnący trend wypadków motocyklowych na Śląsku związanych z wcześniejszym rozpoczęciem sezonu

W tym roku miłośnicy jednośladów mogli cieszyć się ze znacznie wcześniejszego nadejścia sprzyjającej pogody, co skłoniło ich do wcześniejszego rozpoczęcia sezonu motocyklowego. Niestety, dla wielu z nich miało to tragiczny finał. Nieodpowiednie przygotowanie oraz nieprzewidywalne warunki atmosferyczne przyczyniły się do znacznego wzrostu liczby incydentów drogowych w województwie śląskim, aż trzykrotnie więcej w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.

Seria wypadków i kolizji, które miały miejsce od stycznia do końca kwietnia 2024 roku na drogach Śląska, składała się z 60 incydentów z udziałem motocyklistów. W wyniku tych zdarzeń życie straciło 5 osób, a 43 zostały ranny. Dodatkowo odnotowano 116 kolizji z udziałem motocykli. To stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu do roku 2023, kiedy to w analogicznym okresie doszło do 19 wypadków, w których życie straciła tylko jedna osoba, a 22 zostały ranny.

Jednym z najbardziej tragicznych wypadków ostatnich dni był ten, który wydarzył się na ulicy Dworcowej w Lyskach. Z wstępnych ustaleń śledczych wynika, że kierujący motocyklem marki Honda podczas nielegalnego manewru wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne. W wyniku tego zdarzenia na miejscu zginęła 15-letnia pasażerka, natomiast 40-letni kierowca zmarł w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń.

W innym tragicznym incydencie, który miał miejsce na ulicy Czarnieckiego w Wodzisławiu Śląskim, 25-letni motocyklista stracił kontrolę nad swoją yamaha, zboczył na pobocze i z dużą siłą uderzył w ogrodzenie oraz przepusty drogowe. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zginął na miejscu.

Apele o rozsądne i bezpieczne zachowanie na drodze kierujemy do wszystkich użytkowników dróg. Każdy z nas ma decydujący wpływ na swoje bezpieczeństwo. Szczególnie motocykliści powinni unikać ryzykownych manewrów i przestrzegać ograniczeń prędkości. Warto też podkreślić, że jazda motocyklem wymaga nie tylko zdrowego rozsądku i umiejętności, ale przede wszystkim posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania.

Apelujemy również do kierowców samochodów o częste kontrolowanie sytuacji za pomocą lusterka. Motocykle ze względu na swoje małe gabaryty i sprawną jazdę mogą być mniej widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Ważnym elementem bezpiecznej jazdy jest też rozważne wyprzedzanie po uprzednim sprawdzeniu sytuacji w lusterku. Taka z pozoru prosta czynność, jak spoglądanie w lusterko, może uratować zdrowie, a nawet życie innego uczestnika ruchu.