Renowacja rzeźby matki z dzieckiem: monumentalne dzieło sztuki odzyska dawny blask

Renowacja rzeźby matki z dzieckiem: monumentalne dzieło sztuki odzyska dawny blask

Dziś, 31 października 2023 roku, z Parku Róż wyruszyła na renowację charakterystyczna rzeźba przedstawiająca matkę z dzieckiem. Przez następne kilka tygodni wybitna figura artysty Andrzeja Szczepańca, znanego również jako „Setta”, będzie poddawana gruntownym pracom konserwatorskim. W trakcie renowacji specjaliści z Akademii Sztuk Pięknych przekażą swoją cenną wiedzę i doświadczenie studentom.

Artystyczna figura, która stoi w Parku Róż od 1979 roku, od pewnego czasu pokazuje znaki zniszczenia. Wyraźne ubytki i pęknięcia spowodowane korozją metalu są widoczne pod jasną powłoką. Figura przeszła już dwie renowacje – jedną w 2000 roku, a drugą w 2015 roku. Jednak obie dotyczyły tylko zewnętrznej struktury rzeźby. Tym razem prace obejmą także stalową konstrukcję wewnętrzną, co wymaga przetransportowania figury do pracowni konserwatorskiej. Tam profesjonaliści odnowią elementy zbrojenia, uzupełnią ubytki i nałożą nowe warstwy ochronne.

Doktor Agnieszka Trzos z Akademii Sztuk Pięknych podjęła się prowadzenia prac renowacyjnych. Renowacja będzie realizowana w ramach zajęć ze studentami, dzięki czemu Miasto poniesie koszty jedynie za transport rzeźby do pracowni i materiały konserwatorskie.

– Transport rzeźby, ważącej prawie 300 kilogramów, to duże wyzwanie logistyczne. Będzie trzeba ją odciąć od podstawy i wszystkie prace przeprowadzić przy użyciu specjalistycznego dźwigu – mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. – Figura ma nietypową strukturę, jest to zbrojony drut zalany żywicą. Materiał ten jest bardzo wrażliwy na warunki atmosferyczne, ale dzieło to na stałe wpisało się w przestrzeń Parku Róż i jest dla nas niezwykle ważne, aby je zachować – dodaje.

Prace konserwatorskie potrwają kilka tygodni. Znakomicie wygląda na to, że odrestaurowana figura powróci do swojego miejsca w Chorzowie przed świętami Bożego Narodzenia.