Radosne wydarzenie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym: narodziny żyrafy po siedmiu latach przerwy

Radosne wydarzenie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym: narodziny żyrafy po siedmiu latach przerwy

W Chorzowie, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym miało miejsce niezwykłe wydarzenie – narodziny żyrafy siatkowanej. To pierwszy przypadek porodu tego gatunku na terenie zoo od ostatnich siedmiu lat. Radosną nowinę o przybyciu dwudziestego noworodka-żyrafy na świecie przekazała społeczności rzeczniczka prasowa Daria.

Żyrafa urodziła się 18 września i pomimo młodego wieku mierzy już około 180 cm. „Maleńka” zdrowa samiczka jest pod stałą opieką swojej mamy Lindani, a jej tata, samiec o imieniu Iroko, dołączył do chorzowskiego zoo w 2022 roku.

Młoda żyrafa, choć nie ma jeszcze imienia, zaskakuje swoją siłą i energią. Ciągle towarzyszy swojej mamie i z ciekawością obserwuje swoich opiekunów. Uważniejsi obserwatorzy mogą już dostrzec na jej klatce piersiowej charakterystyczne, jaśniejsze plamki w kształcie gwiazdek, które są typowe dla Lindani – mówi rzeczniczka prasowa Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Daria Kroczek.

Pracownicy zoo deklarują, że imię dla małej żyrafy zostanie wybrane w najbliższym czasie, kiedy to lepiej poznają jej charakter. Planują nadać jej międzynarodowe imię, które będzie łatwe do wymówienia dla pracowników innych europejskich zoo. Samiczka pozostanie na Śląsku do momentu dorosłości, a potem zostanie podjęta decyzja o przesłaniu jej do innego ogrodu zoologicznego lub pozostawieniu w obecnym miejscu – dodaje Kroczek.

Warto zaznaczyć, że żyrafa siatkowana jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, co potwierdza Czerwona Księga Gatunków (kategoria EN). Zgodnie z danymi z 2021 roku, populacja tych zwierząt w środowisku naturalnym wynosi zaledwie około 16 tysięcy osobników.