Policja podsumowuje piątkowe działania kontrolno-prewencyjne "Prędkość"

Policja podsumowuje piątkowe działania kontrolno-prewencyjne "Prędkość"

W ostatni piątek, na terytorium całego kraju policja przeprowadziła ogólnopolskie działania z cyklu „Prędkość”. Te kontrolno-prewencyjne operacje miały na celu wymuszanie przestrzegania regulaminów prędkości przez kierowców, co miało bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa drogowego.

Służby mundurowe nie tylko skupiały się na przekroczeniach prędkości, ale także reagowały na inne przypadki łamania przepisów kodeksu drogowego. Szczególny nacisk położono na tereny, gdzie statystycznie najczęściej dochodzi do wypadków spowodowanych nadmierną prędkością. Dodatkowo uwzględniano te miejsca, które mieszkańcy zgłosili jako niebezpieczne za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W ramach operacji policjanci monitorowali prędkości pojazdów zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie, korzystając z pojazdów wyposażonych w wideorejestratory.

Akcja trwała cały dzień i pomimo popołudniowego pogorszenia warunków drogowych, policjanci wykryli kilkadziesiąt wykroczeń. Wszyscy sprawcy zostali ukarani mandatami lub innymi środkami wychowawczymi. Co więcej, dwóch kierowców, którzy zignorowali cofnięcie praw jazdy, teraz stawią się przed sądem.

Na koniec policjanci zwracają się do wszystkich kierowców z apelem o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości. Zwracają także uwagę na konieczność dostosowania prędkości do warunków atmosferycznych oraz zachowania szczególnej ostrożności w miejscach wymienionych w przepisach drogowych i tam, gdzie zdrowy rozsądek nakazuje extra uwagę, jak np. w pobliżu przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych czy skrzyżowań.