Koniec z jazdą na cudzych "blachach": od października 2023 r. to przestępstwo

Koniec z jazdą na cudzych "blachach": od października 2023 r. to przestępstwo

Od 1 października 2023 r. prawo zostało zaostrzone w kwestii korzystania z tablic rejestracyjnych, które nie są przypisane do konkretnego pojazdu. Właśnie na tym polegał błąd jednego z obywateli Chorzowa, który musiał się tego nauczyć na własnej skórze – a nie jest to jedyny problem, z którym musiał się zmierzyć.

Podczas patrolu nocnego, policjanci z chorzowskiego oddziału drogówki zauważyli skuterzystę, który poruszał się z włączonymi światłami drogowymi zamiast świateł mijania. Zdecydowali się go zatrzymać w celu przeprowadzenia kontroli. Okazało się, że czterdziestoczteroletni mieszkaniec Chorzowa prowadził skuter marki Yamaha bez posiadania uprawnień do kierowania pojazdami, a dodatkowo jego jednoślad nie był zarejestrowany i nie posiadał obowiązkowej polisy OC.

– Co więcej, tablice rejestracyjne zamocowane na skuterze pochodziły z innego pojazdu o różnej marce. Jednoślad został odholowany, a mieszkaniec Chorzowa będzie musiał odpowiedzieć za swoje działanie przed sądem – mówi mł. asp. Karol Kolaczek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Policjanci chcą przypomnieć, że od 1 października 2023 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące tablic rejestracyjnych. Teraz używanie „blach”, które nie są przypisane do pojazdu, na którym zostały umieszczone lub korzystanie z sfałszowanej tablicy, jest przestępstwem karanym do 5 lat pozbawienia wolności. Wcześniej było to jedynie wykroczenie.