Porady dla kierowców i pieszych na jesienne dni

Porady dla kierowców i pieszych na jesienne dni

Chociaż jesień zaskakuje nas swoją rozpaloną paletą barw, dla tych, którzy poruszają się po drogach, może okazać się porą roku pełną niebezpieczeństw. Zmienna pogoda i trudne warunki na drodze są wyzwaniem zarówno dla kierowców, jak i pieszych.

Jeśli jesteś za kierownicą, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Pierwsza to dostosowanie prędkości do panujących warunków. Maksymalna zasada prędkości na danym odcinku nie oznacza, że jest to prędkość bezpieczna. Jazda powinna odbywać się z taką prędkością, która gwarantuje pełną kontrolę nad pojazdem. Należy uwzględnić takie czynniki jak: charakterystyka terenu, stan i widoczność drogi, stan samochodu i jego ładunek, warunki atmosferyczne oraz natężenie ruchu.

Kolejna reguła dotyczy utrzymania bezpiecznej odległości od poprzedniego samochodu. Taki odstęp jest konieczny, aby zapobiec kolizji w przypadku nagłego hamowania lub zatrzymania poprzedzającego pojazdu. Szczególną ostrożność należy zachować podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych – zawsze ustępuj pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Z kolei jeśli jesteś pieszym, pamiętaj o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. Korzystaj z chodnika lub ścieżki dla pieszych, a jeśli takich nie ma – używaj pobocza. Jeżeli również pobocze nie jest dostępne albo tymczasowo jest niedostępne, korzystaj z jezdni, chodząc jak najbliżej jej krawędzi i ustępując miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Pamiętaj, aby poruszać się lewą stroną drogi.

Nie zapominaj także o konieczności noszenia odblasków. Powinny być umieszczone w miejscu widocznym dla kierowców jadących zarówno od przodu, jak i od tyłu twojej osoby. Odblaski powinny znajdować się w zasięgu działania świateł samochodowych.

Ostatnia, ale równie ważna zasada dotyczy ogólnego dbania o bezpieczeństwo – swoje i innych uczestników ruchu. Nie przechodź przez jezdnię tuż przed jadącym pojazdem, nawet jeśli jest to przejście dla pieszych.