Florianfest 2024 i Dzień Hutnika przyciągają tłumy do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Florianfest 2024 i Dzień Hutnika przyciągają tłumy do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W dniu 4 maja, znaczny ruch zauważyć można było w Muzeum Hutnictwa znajdującym się w Chorzowie. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Hutnika – święto szczególnie istotne dla tego miasta, które tradycyjnie celebruje je na wielką skalę. Właśnie z tego powodu, miejscowi mieszkańcy zdecydowali się odwiedzić Muzeum Hutnictwa, gdzie mogli skorzystać z oferty różnorodnych warsztatów oraz wykładów. Przed tym jednak, wypełnione emocjami wydarzenie uświetnił Pochód Ludzi Ognia, który przemaszerował przez ulice Chorzowa.

Przeżywanie Dnia Świętego Floriana zapoczątkowało się w minioną sobotę niespotykanym wcześniej Pochodem Ludzi Ognia, który przemierzał ulice Chorzowa Batorego. Końcowym punktem tej trasy była figura św. Floriana – patrona osób pracujących zawodowo z ogniem, jak na przykład strażacy czy hutnicy. Jego osoba jest również patronem samego miasta Chorzów. Po złożeniu kwiatów pod statuą świętego, nastąpiła część obchodów Dnia Hutnika w Muzeum Hutnictwa.

W Muzeum nie zabrakło atrakcji dla odwiedzających. Zorganizowano tam warsztaty dla różnych grup wiekowych, wykłady, zwiedzania, a także turniej gry w skata. Szeroka oferta przyciągnęła liczne tłumy, co sprawiło wielką radość organizatorom eventu.

– W tym roku obchody Dnia Hutnika były naprawdę wyjątkowe! Sukcesem było nie tylko to, że w zaplanowanych atrakcjach wzięło udział 1500 osób, ale również fakt, że Pochód Ludzi Ognia i FLORIANFEST stały się elementem starania o wpisanie tradycji hutniczych oraz obchodów Dnia Hutnika na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – czytamy na stronie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia, które zostały przygotowane przez ekipę Muzeum Hutnictwa!