Czy restauracja Parkowa z Parku Śląskiego zniknie na dobre?

Czy restauracja Parkowa z Parku Śląskiego zniknie na dobre?

Czy dotychczasowa jadłodajnia Parkowa na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie mogłaby zostać zamieniona w zabytek? Została już wpisana na listę przez konserwatora zabytków. Wynik będzie zależał w dużej mierze od tego, czy władze wojewódzkie i firma Park Śląski zaskarżą orzeczenie.

Ostateczny werdykt jeszcze nie zapadł. Jest jeszcze możliwość jego zaskarżenia – stwierdza Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.

Zaangażowani w sprawę są właściciele terenu i obiektu. Orzeczenie konserwatora może zakwestionować województwo śląskie, korporacja Park Śląski oraz Urząd Marszałkowski. Jakie skutki ma decyzja konserwatora dla właścicieli?

Wskazuje ona, że przy zabytku nie można podejmować żadnych działań, które zmieniałyby jego wygląd, powodowały pogorszenie jego stanu lub rozbiórkę. Po dokonaniu wpisu i uprawomocnieniu się decyzji wszystkie kolejne działania będą wymagały zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Natomiast realne będzie staranie się o wsparcie finansowe dla przedsięwzięć w tym miejscu – dodaje rzecznik.

O opinię na temat perspektywy wpisania obiektu na listę zabytków zwrócono się do Parku Śląskiego. Firma twierdzi, że obiekt stracił swoją pierwotną istotę i jest w bardzo złym stanie konstrukcyjnym.