Zimowe ferie 2024: Policja apeluje do kierowców o ostrożność i odpowiedzialność na drogach

Zimowe ferie 2024: Policja apeluje do kierowców o ostrożność i odpowiedzialność na drogach

Początek ferii zimowych, które są dla dzieci czasem beztroskiego odpoczynku, przynosi ze sobą wzmożoną aktywność na drogach. W okresie od 15 stycznia do 25 lutego, uczniowie z różnych części Polski korzystają z przerwy w nauce, co przekłada się na zwiększony ruch drogowy, szczególnie podczas wyjazdów. Z tego powodu, służby policyjne intensyfikują swoje działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującej młodzieży.

Inicjatywa zatytułowana „Bezpieczne Ferie” to sposób Policji na troskę o najmłodszych. W jej ramach, funkcjonariusze przeprowadzą dokładne kontrole autobusów i kierowców, przewożących dzieci na zimowy wypoczynek. Skrupulatnie zbadane zostaną takie aspekty jak stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców, posiadane przez nich uprawnienia, ich kondycję psychofizyczną, a także trzeźwość. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji udostępniło na swojej oficjalnej stronie internetowej listę miejsc, gdzie przeprowadzane będą te kontrole.

Policjanci pełniący służbę na drogach skoncentrują się na interwencji w przypadku wszelkich wykroczeń popełnianych przez uczestników ruchu. Szczególnie będą zwracać uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości, stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz prawidłowe przewożenie dzieci w samochodach. Ich zadaniem będzie również utrzymanie płynności ruchu na głównych trasach komunikacyjnych oraz drogach prowadzących do popularnych miejsc wypoczynku i atrakcji turystycznych.

Warto zauważyć, że nie wszystkie dzieci wyjeżdżają na ferie. W przypadku tych, które pozostaną w domu, Policja apeluje do rodziców i opiekunów, aby przypomnieli im podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach jako piesi. Ważne jest, aby dzieci zdawały sobie sprawę z tego, że po zmierzchu są mniej widoczne dla kierowców. Zimowe warunki atmosferyczne często powodują śliską nawierzchnię dróg, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Dlatego też, należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnie.