Zarobki prezesa Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w kontekście innych miast śląskich

Zarobki prezesa Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w kontekście innych miast śląskich

Ostatnimi czasy pojawiły się doniesienia na temat wysokości zarobków w Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (CHŚPWiK). Sprawdziliśmy, ile wynosi pensja prezesa spółki i jak prezentuje się ona na tle innych średnio wielkich miast w województwie śląskim.

„Nasze Miasto Świętochłowice” niedawno poruszyło kwestię zarobków prezesa CHŚPWiK, podając jednak kwotę brutto. W artykule zwrócono również uwagę, że żona chorzowskiego prezydenta Andrzeja Kotali jest prokurentem w spółce. Dodatkowo wspomniano, że prezydent Świętochłowic zatrudniony jest tam na 3/4 etatu i otrzymuje co miesiąc 9 tys. zł.

Zdecydowaliśmy się przeanalizować zarówno kwotę netto wynagrodzenia prezesa, jak i porównać ją z innymi miastami o podobnej wielkości na terenie województwa śląskiego. Liczba mieszkańców Chorzowa i Świętochłowic wynosi około 140-150 tysięcy. Sprawdziliśmy więc, jaką pensję otrzymuje prezes Bartosz Satała.

— W 2022 roku podstawowe wynagrodzenie prezesa wyniosło 244.884,77 zł netto rocznie. Ponadto wypłacono mu również tzw. część zmienną, czyli dodatkowe wynagrodzenie za rok obrotowy spółki, oparte na art. 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2016 roku, o wartości 91.665,48 zł netto – informuje Andrzej Cieślik, dyrektor finansowy CHŚPWiK.