Akcja samodzielnego badania piersi w Chorzowie

Akcja samodzielnego badania piersi w Chorzowie

Samobadanie piersi uratowało mi życie – twierdzi amazonka, która wzięła udział w wydarzeniu z okazji Dnia Matki na chorzowskim rynku. Na specjalnych manekinach można było dowiedzieć się, jak rozpoznać niepokojące zmiany. Chorzowski wydział zdrowia miał też stoisko, na którym alkogogle pokazywały, jak na wzrok wpływa spożywanie alkoholu.
Jak zapewniają amazonki z chorzowskiego rynku, profilaktyka i samobadanie piersi uratowały już niejedno życie. Akcja „Badamy nie tylko matki” rozpoczęła się w samo południe w Dzień Matki. Za pomocą wyjątkowych manekinów piersi i wskazówek można było w prosty sposób dowiedzieć się, jak wykryć niepokojące zmiany w swoich piersiach. Czy ta wiedza naprawdę może uratować komuś życie?

W 1999 roku nie było podobnego wydarzenia, ale miałem niespokojną noc, słuchając opowieści hiszpańskiej dziennikarki o jej doświadczeniach z rakiem piersi. Przeżyła i wyjaśniła, jak wykonać samobadanie, szczegółowo opisując objawy. Następnego ranka przypadkowo wykonałam samobadanie i odkryłam coś nienormalnego w mojej piersi” – opowiada pani Halina.