Wznowienie tymczasowych kontroli granicznych w Europie

Wznowienie tymczasowych kontroli granicznych w Europie

Wieloletni okres nieograniczonego przemieszczania się po Europie ulega zawieszeniu z powodu ponownego wprowadzenia tymczasowych restrykcji. Szef czeskiego rządu, Petr Fiala, podał do publicznej wiadomości, że od północy w środę Czechy zdecydowały się na stosowanie losowych sprawdzeń na granicy ze Słowacją.

We wtorek, premier Czechów, Petr Fiala, dał znać, że od środy o północy zostaną przywrócone kontrole na granicy słowackiej. Zapowiedział to na swoich profilach w serwisach społecznościowych, dodając, że podejmowane działania są koordynowane z Polską.

„Dzięki kontrolom możemy jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo naszych obywateli. Nasze działania szczególnie skierowane są na przemytników i osoby wykorzystujące ludzkie nieszczęście” – zadeklarował Fiala.

Minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan dodał, że planowane kontrole mają trwać do 13 października. O ewentualnym ich przedłużeniu zadecyduje bieżąca sytuacja. Jednak ostatnie wydarzenia pokazały, że nielegalna migracja tzw. „szlakiem bałkańskim” znacznie się zintensyfikowała.

W Polsce również wprowadzono tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją, które zaczną obowiązywać o północy. O powyższych zmianach poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA podkreślił, że aktualna decyzja jest reakcją na sytuację nadzwyczajną spowodowaną nielegalnymi imigrantami, próbującymi dostać się do Polski ze Słowacji. Nowe regulacje zaczynają obowiązywać o północy z 3 na 4 października.

Na granicznym odcinku Polska-Słowacja ustalono 11 miejsc przejścia. Zgodnie z prawem unijnym, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej, kontrole mogą być ponownie wprowadzone na okres 10 dni. Minister Mariusz Kamiński zapowiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, tymczasowe kontrole zostaną przedłużone.