Trawa na nieużytki, na beton i gruz

Trawa na nieużytki, na beton i gruz

Każdy właściciel ogrodu doskonale wie, jak trudne jest zakładanie trawnika. Trawa wymaga nie tylko odpowiedniego miejsca, właściwej pielęgnacji i częstego podlewania, lecz również nawożenia. Sprawia to, że w wielu przypadkach nie da się uzyskać pięknego i gęstego trawnika. Często problemem są nieużytki, miejsca, w których wysypano gruz, a także te, gdzie wylano beton. Jak się jednak okazuje, nie oznacza to wcale tego, że nie da się tam mieć pięknego trawnika. Uzyskać go można dzięki sztucznej trawie.

Czym jest sztuczna trawa ogrodowa?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy sztuczna trawa z rolki sprawdzi się na betonie lub gruzie, trzeba się dowiedzieć, czym się ona charakteryzuje.
Jest to syntetyczny wyrób, który składa się z włókien polietylenowych z polipropylenowym dodatkiem. Całość umieszczona jest na lateksowym podkładzie, więc trawę tego rodzaju można swobodnie zwijać i łatwo transportować. Wynalazek ten powstał przeszło 60 lat temu w Stanach Zjednoczonych na potrzeby sportowe.

Jak wygląda układanie sztucznej trawy?

Kolejną sprawą, o której warto pamiętać, jest sprawdzenie, jak konkretnie wygląda układanie takiej trawy. Jak każdy doskonale zdaje sobie sprawę, wysiewanie prawdziwego trawnika to nie lada problem. Nie tylko wymaga to przygotowania podłoża, lecz również równomiernego wysiania trawy i regularnego jej podlewania.
Jeśli natomiast chodzi o sztuczną trawę z rolki, to wystarczy tylko ją rozwinąć. Nie trzeba się zupełnie przejmować jej podlewaniem, koszeniem jej czy też jakimkolwiek innym jej pielęgnowaniem. Dzięki temu korzystanie z takiej trawy jest tańsze, przyjemniejsze, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić naprawdę wiele czasu. Czy jednak taką trawę można położyć na każdej powierzchni?

Czy sztuczna trawa może być zastosowana na betonie lub nieużytkach?

Jeśli ma się nieco płaskiego i dobrze utrzymanego ogrodu, można pokusić się o to, aby posiać w nim prawdziwą trawę. Rzecz jasna oznaczać to będzie sporo kłopotów, lecz mimo wszystko jest to wykonalne. Co innego jednak w sytuacji, gdy posiada się wylany betonem plac, przysypany ziemią gruz czy też po prostu niezagospodarowane nieużytki. Prawdziwa trawa w takich warunkach będzie niezwykle trudna i kosztowna do utrzymania. To prawda, można nawieźć ziemi i wysypać ją na beton, lecz po pierwsze będzie to bardzo drogie, a po drugie niezwykle trudne do wykonania, ponieważ przykładowo woda nie będzie wsiąkała w beton, co spowoduje rozmoknięcie całego terenu. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się natomiast trawa z rolki.
Nie ma znaczenia, czy będą to nieużytki, zasypane gruzowisko czy też płaska jak stół betonowa powierzchnia — w każdym przypadku sztuczna trawa krajobrazowa sprawdzi się rewelacyjnie. Wystarczy tylko pobieżnie przygotować dany teren, czyli np. go wypoziomować lub też usunąć z niego zbędną roślinność, a następnie można będzie rozpocząć rozwijanie sztucznego trawnika. Po tej czynności nic więcej już nie trzeba robić, a trawa cały czas prezentować się będzie idealnie i zupełnie nie będzie zdradzała swoim wyglądem tego, że pod nią znajduje się nieodpowiednia dla prawdziwej trawy nawierzchnia.