"Supersprawni" – niezwykły projekt w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie

"Supersprawni" – niezwykły projekt w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie

W piątek, w ramach Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, odbyła się uroczystość zakończenia projektu „Supersprawni”. Był to wyjątkowy pokaz o charakterze cyrkowo-teatralnym, w którym udział brali młodzi pacjenci. Jest to debiutancka edycja tego projektu w chorzowskim szpitalu, zorganizowana dzięki współpracy z firmą Tauron Polska Energia S.A.

Inicjatywa „Supersprawni” skierowana jest do dzieci z niepełnosprawnościami. W trakcie pięciodniowych warsztatów, małe osoby przechodzące leczenie miały okazję nauczyć się podstaw sztuki cyrkowej i teatralnej. Ukoronowaniem ich wysiłków był piątkowy finał, podczas którego zaprezentowały one swoje umiejętności w spektakularnym show. Wydarzenie to spotkało się z entuzjastycznym aplauzem ze strony personelu szpitala, rodziców i opiekunów uczestników projektu.

Warsztaty były prowadzone pod okiem profesjonalnych klownów medycznych, pochodzących z Fundacji Czerwone Noski. Ich celem jest wsparcie dzieci w procesie odzyskiwania pełnej sprawności.

„Hospitalizacja często łączy się z poczuciem stresu, nudy i braku kontroli nad przebiegającymi procedurami medycznymi. Biorąc udział w warsztatach i finałowym przedstawieniu prowadzonym przez klownów medycznych w ramach programu +Supersprawni+, dzieci skupiają swoją uwagę na zdobywaniu nowych umiejętności. Pozwala to im odzyskać poczucie sprawczości, wzmacnia wiarę w siebie oraz wpływa pozytywnie na przyspieszenie procesu leczenia poprzez humor” – podkreślił Marcin Dudek, dyrektor Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu, cytowany w komunikacie prasowym.

Projekt „Supersprawni” ma już za sobą 13 edycji, ale dopiero teraz zadebiutował w Chorzowie. Wcześniejsze edycje odbyły się m.in. w szpitalach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu oraz w SOS Wioskach Dziecięcych.