Sprawozdanie z działań kontrolno-prewencyjnych "Prędkość" przeprowadzonych przez policję w Chorzowie

Sprawozdanie z działań kontrolno-prewencyjnych "Prędkość" przeprowadzonych przez policję w Chorzowie

W ostatni piątek, na terenie całego kraju, funkcjonariusze policji przeprowadzili ogólnopolską akcję kontrolną i prewencyjną pod nazwą „Prędkość”. Akcja ta miała na celu wymuszenie na kierowcach przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Działania te miały zasięg międzynarodowy i były koordynowane przez ROADPOL, czyli Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego.

Podczas akcji „Prędkość” w Chorzowie, policjanci przeprowadzali statyczne pomiary prędkości pojazdów – w kilku wyznaczonych punktach na terenie miasta, ale również dynamicznie, korzystając z radiowozu wyposażonego w wideorejestrator. Wśród lokalizacji tych działań znalazły się miejsca szczególnie narażone na zdarzenia drogowe spowodowane nadmierną prędkością oraz okolice przejść dla pieszych.

Przez cały dzień akcji funkcjonariusze ujawnili sto przypadków naruszenia przepisów, za które kierowcy ponieśli odpowiednie konsekwencje prawne. Niestety, pomimo intensywnych działań prewencyjnych, zdarzały się sytuacje niebezpieczne. Taką sytuacją była utrata kontroli nad pojazdem przez 38-letnią mieszkankę Chorzowa, która skończyła swoją podróż w przydrożnym rowie. Mimo iż całe zajście wyglądało groźnie, poza stratami materialnymi, nikomu nic się nie stało.

Przypominamy! Bezpieczeństwo na drodze jest ściśle powiązane z przestrzeganiem przez kierujących aktualnie obowiązujących przepisów, w tym limitów prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i własnych umiejętności.