Spotkanie naukowe o historii piwa w Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie

Spotkanie naukowe o historii piwa w Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie

Zaplanowano specjalne wydarzenie naukowe w Centrum Integracji Międzypokoleniowej w Chorzowie, które ma na celu zgłębienie wiedzy na temat piwa – odwiecznego napoju, który jest nieodłącznym elementem ludzkiej kultury od początku cywilizacji.

Spotkanie, zatytułowane „Piwo: Kufel wiedzy o napoju starym jak świat”, zostało zaprojektowane tak, aby odbyło się we wtorek, 10 października 2023 r., w siedzibie Centrum Integracji Międzypokoleniowej, mieszczącej się przy ulicy Dąbrowskiego 7, w Chorzowie. Wydarzenie planowane jest na godzinę 18:00.

– Naszym prelegentem będzie pan Michał Kopeć, autorytet w dziedzinie piwowarstwa. Podczas spotkania zdradzi nam tajniki produkcji piwa, omówi jego historyczne znaczenie oraz wpływ na rozwój społeczeństw i tradycji. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia ciekawostek na temat ewolucji piwa przez wieki – informują organizatorzy z CIM Chorzów.

Nazywanie piwa „napojem starym jak świat” to nie jest żadna przesada. Najwcześniejszy znany dowód na produkcję tego złocistego napoju ze zboża pochodzi sprzed około 4000 lat p.n.e. To Sumerowie, zamieszkujący obszar Mezopotamii, są uważani za pierwszych warzących piwo. W Luwrze w Paryżu można zobaczyć gliniane tabliczki sumeryjskie, na których uwieczniono sceny przygotowywania piwa z orkiszu.