Rosnąca fala bankructw, zarówno firm, jak i osób fizycznych w Polsce

Rosnąca fala bankructw, zarówno firm, jak i osób fizycznych w Polsce

Alarmujące informacje docierają z polskiego rynku gospodarczego. Wzrasta liczba podmiotów, które muszą ogłosić bankructwo. Dane przekazane przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej (COIG) pokazują, że w pierwszym półroczu 2023 roku na upadłość zdecydowało się aż 208 firm, natomiast postępowanie restrukturyzacyjne objęło 2160 podmiotów. Szczególnie niepokojąca sytuacja panuje w województwie śląskim, gdzie najwięcej przedsiębiorstw musiało poddać się procesowi bankructwa.

Z przekazanych przez COIG informacji wynika, że 14 firm ma do spłacenia długi na sumę ponad 7 mln złotych. Na drugim miejscu, z równym stanem – czyli ex aequo – są województwa pomorskie oraz mazowieckie. Tam sześć przedsiębiorstw ma do zwrotu kwoty wynoszące odpowiednio 600 tys. zł oraz 500 tys. zł. Na trzeciej pozycji znalazły się województwa warmińsko-mazurskie i małopolskie, gdzie pięć firm ma do oddania kwoty wynoszące 500 tys. zł i blisko 800 tys. zł.

Ważnym jest również podkreślenie, że wzrost liczby bankructw nie dotyczy tylko przedsiębiorstw, ale także osób fizycznych. Dane za osiem pierwszych miesięcy roku 2023 pokazują, że więcej osób zdecydowało się na bankructwo niż w całym, naznaczonym pandemią, roku 2020. Według Krajowego Rejestru Zadłużonych, w sierpniu 2023 roku pojawiło się 1588 nowych informacji o bankructwach, co oznacza wzrost o 50 procent w porównaniu do roku poprzedniego.

Specjaliści i analitycy zwracają uwagę na fakt, że od początku do końca sierpnia 2023 roku ogłosiło upadłość konsumencką aż 13,7 tys. osób. Jest to stanowczo wyższa liczba niż ta odnotowana w pełnym pandemii i restrykcji roku 2020, kiedy liczba bankrutów nie przekroczyła 13,1 tys.