Premia dla Młodego Rolnika: zwiększone fundusze w nowym PROW 2023-2027

Premia dla Młodego Rolnika: zwiększone fundusze w nowym PROW 2023-2027

Inicjatywa znana jako „Młody Rolnik”, która jest specjalnym programem pomocy dla nowych gospodarzy rolnych, cieszy się niezmiennym zainteresowaniem. Jest to premia dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją drogę w rolnictwie. W bieżącym roku, w ramach nowo wprowadzonego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2023-2027, dostępne fundusze zostały zwiększone. Pierwotnie planowane otwarcie naboru na czerwiec tego roku uległo zmianie i obecnie możliwe jest składanie wniosków od 30 sierpnia.

Program „Młody Rolnik” jest skierowany do tych, którzy stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, udostępniając im niezbędne środki na start. Inicjatywa ta pozwala młodym ludziom zdobyć dostęp do kapitału niezbędnego do rozpoczęcia działalności rolniczej.

Poprzednia edycja PROW na lata 2014-2020 przyczyniła się do sukcesu wielu młodych przedsiębiorców rozpoczynających pracę w rolnictwie. Obecny program PROW 2023-2027, z zwiększonymi środkami, ma szansę przynieść jeszcze większe korzyści. Możliwe jest to dzięki podniesieniu kwoty premii z 150 tys. zł do 200 tys. zł, które będą wypłacane w dwóch transzach.

Prowizja jest przeznaczona na wsparcie w zakresie rozpoczynania działalności, a więc produkcji surowców rolnych i przygotowania ich do sprzedaży. Wszystko to odbywać się będzie na terenie prowadzonego gospodarstwa rolnego.

Zgodnie z pierwotnym planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027, naboru do programu „Młody Rolnik” miał rozpocząć się 30 czerwca. Ten termin uległ jednak przesunięciu. Zaktualizowany harmonogram Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) umożliwia składanie wniosków od końca sierpnia. Dokumenty należy składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR w okresie od 30 sierpnia do 29 września 2023 roku.