Protest przeciwko masowej wycince drzew w otulinie Parku Śląskiego

Protest przeciwko masowej wycince drzew w otulinie Parku Śląskiego

Na terenach dawnego Ośrodka Postępu Technicznego, położonych w otulinie Parku Śląskiego, deweloper Green Park Silesia rozpoczął wycinkę ok. 1000 drzew. Ta sytuacja wywołała liczne kontrowersje, a nowy prezydent Chorzowa, Szymon Michałek, nie pozostał obojętny na to zjawisko. Stowarzyszenie Nasz Park podjęło działania na rzecz ochrony drzew i wystąpiło do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa.

Historię tych wydarzeń, które doprowadziły do rozpoczęcia masowej wycinki drzew przez dewelopera, opisało Stowarzyszenie Nasz Park. Zgodnie z ich relacją, pierwsze działania zmierzające do usunięcia drzew miały mieć miejsce już w sierpniu poprzedniego roku. Wówczas to firma Taxus Arbor przeprowadzała inwentaryzację drzew na blisko 5-hektarowej działce należącej do spółki Green Park Silesia. Od końca listopada wnioski siedmiu współwłaścicieli działki przy ulicy Targowej były badane przez Wydział Usług Komunalnych i Ekologii Urzędu Miasta. Wnioskodawcy zamierzali usunąć aż 1265 drzew.

Szymon Michałek, nowo wybrany prezydent Chorzowa, wyjaśnia, że w spółce Green Park Silesia doszło do zmiany właścicieli prawdopodobnie w celu obejścia przepisów prawa. Dodatkowo podkreśla, że dokumentację przedstawiły osoby fizyczne, które nie muszą ubiegać się o zgodę Urzędu Miasta na wycinkę drzew.

Stowarzyszenie Nasz Park informuje, że 10 kwietnia bieżącego roku Andrzej Kotala wydał zaświadczenia grupie współwłaścicieli Green Park Silesia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu do usunięcia z działki przy ulicy Targowej ponad 1200 drzew. Już po pięciu dniach firma Taxus Arbor rozpoczęła wycinkę drzew z pomocą ornitologa i urzędnika miasta Chorzów. Wycinka drzew budzi sprzeciw społeczności, zwłaszcza ze względu na to, że jest realizowana w okresie lęgowym ptaków.

Obecny prezydent Chorzowa na tę chwilę nie ma narzędzi, aby zapobiec wycince prowadzonej na prywatnej działce. Zapewnia jednak, że od dawna jest przeciwny parcelacji Parku Śląskiego i sprzedaży jego terenów pod działalność deweloperską. Michałek obiecuje, że po objęciu przez niego stanowiska Park Śląski będzie bezpieczny. Zaprzysiężenie Szymona Michałka na prezydenta nastąpi 6 maja.

Planem dewelopera jest budowa na działce czterech ośmiokondygnacyjnych aparthoteli.

21 kwietnia o godzinie 13:00 mieszkańcy i aktywiści zgromadzili się na ulicy Targowej, aby protestować przeciwko wycince drzew i prywatyzacji historycznych terenów Parku Śląskiego. Organizacją protestu zajmowali się, między innymi, członkowie Stowarzyszenia Nasz Park, KATO Protest, Inicjatywy Ratujmy Żabie Doły oraz inni społecznicy. Na zgromadzeniu swoje stanowisko przedstawił jeszcze niezaprzysiężony prezydent Chorzowa, Szymon Michałek. Zaznaczył jednak, że nie pojawił się tam ustępujący z funkcji prezydent Andrzej Kotala.