Szwungowy Dzień Hutnika w Muzeum Hutnictwa: Pochód Ludzi Ognia i Florianfest pełen atrakcji

Szwungowy Dzień Hutnika w Muzeum Hutnictwa: Pochód Ludzi Ognia i Florianfest pełen atrakcji

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa pragnie zaprosić wszystkich na uroczyste obchody Dnia Hutnika, które odbędą się 4 maja. W ofercie znajduje się m.in. fascynujący Pochód Ludzi Ognia oraz Florianfest, będący gospodarzem niemal 70 różnorodnych atrakcji. Tegoroczne wydarzenia służą celebrowaniu ponad dwustuletniej, hutniczej historii Chorzowa.

Pierwszym punktem świętowania będzie Chorzów Batory. Tam o godzinie 11:00, z miejscowego Skweru im. Rotmistrza Pileckiego, ruszy uroczysty pochód. W przemarszu weźmie udział Orkiestra Dęta Huty Łabędy, a całość skieruje się w stronę gmachu dyrekcji Huty Batory. Na miejscu uczestnicy złożą kwiaty przy figurze św. Floriana, co jest już dobrze zakorzenionym zwyczajem.

Zachęcamy do udziału w Pochodzie przedstawicieli wszelkich zawodów związanych z ogniem, nie tylko hutników. Zaproszenie dotyczy m.in. strażaków, koksowników, kominiarzy, garncarzy czy piekarzy. Pragniemy w ten sposób celebrować i podkreślać wyjątkową tożsamość naszego „miasta z ognia” – deklarują organizatorzy.

O godzinie 14:00 rozpocznie się prawdziwa uczta dla miłośników hutnictwa, a mianowicie Florianfest. To rodzinne święto, które już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń Chorzowa, zostało przywrócone do życia przez Muzeum Hutnictwa dwa lata temu. Jego celem jest integracja społeczności hutniczej nie tylko lokalnej, ale także z całego regionu.

Obchody Dnia Hutnika są przed nami, a już teraz cieszą się dużym uznaniem. Widać to po liczbie flag hutniczych, które zawisły na głównych ulicach Chorzowa na początku maja. Świętowanie odbędzie się tym razem z nadzieją na ujęcie tradycji hutniczych na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum.

Od godziny 14:00 do 20:00 w Muzeum Hutnictwa zapanuje prawdziwe święto, pełne blisko 70 atrakcji. Do dyspozycji będą m.in.: Biesiada Hutnicza z koncertem orkiestry dętej Power of Wind, strefa warsztatowa, survival hutniczy, turniej skata, spacery tematyczne czy spektakl Hutnicze Love Story w wykonaniu Śląskiej Bajarki.