Pierwszy sklep socjalny w Polsce znajduje się w Katowicach

Pierwszy sklep socjalny w Polsce znajduje się w Katowicach

W Katowicach powstał pierwszy sklep socjalny w Polsce. Klienci mają w nim kupować więcej produktów za mniej pieniędzy. Takie rozwiązanie ma pomóc szczególnie osobom w kiepskiej sytuacji finansowej. Projekt wspiera miasto Katowice oraz sklep Ikea.

Sklep socjalny w Katowicach będzie oferował przede wszystkim artykuły spożywcze, chemię domową oraz środki higieny osobistej. Ceny wszystkich produktów będą niższe niż przeciętna wartość rynkowa. Sklep nosi nazwę ,,Spichlerz” i znajduje się przy ul. Tysiąclecia 82 w Katowicach. Prowadzenie pierwszego sklepu socjalnego w Polsce powierzono Fundacji Wolne Miejsce. Organizacja jest znana w mieście przede wszystkim z prowadzenia wigilii i śniadania wielkanocnego dla samotnych.

Kto będzie mógł zrobić zakupy w sklepie?

Ze wsparcia będzie mogło skorzystać około 6000 osób, znajdujących się w złej sytuacji finansowej. Ceny artykułów nie będą droższe niż 50% wartości rynkowej. Celem powstania sklepu było zapewnienie wsparcia oraz godności potrzebującym. Zamiast rozdawania pieniędzy, osoby te będą mogły nabyć potrzebne dobra, jednak w dużo niższej cenie. Zrobienie zakupów będzie możliwe z kartą wydaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Fundację Wolne Miejsce lub przez prezydenta miasta w ramach interwencji samorządowej, czyli sytuacji, gdy mieszkańcy nagle znajdują się w trudnym momencie życiowym, a nie korzystają z pomocy MOPS. Oprócz wymienionych grup, klientami sklepu będą mogli być również seniorzy z Katowic oraz osoby i rodziny mieszkające w Katowicach, które znajdują się w złej sytuacji finansowej. Ich dochód nie może przekraczać 1056 zł na każdą osobę w gospodarstwie domiwym lub 1402 zł w przypadku osoby mieszkającej samotnie.