Himalaistka z Chorzowa chce zdobyć K2

Himalaistka z Chorzowa chce zdobyć K2

Magdalena Gorzkowska to himalaistka z Chorzowa, która zapowiedziała, że zdobędzie K2 zimą jako pierwsza. Do tej pory jeszcze nikt nie zdołał tego dokonać. Już jutro kobieta wyrusza do Islamabadu, gdzie rozpocznie 100-kilometrowy marsz, aklimatyzację oraz zakładanie obozów. Czy uda jej się dokonać niezwykłego wyczynu?

K2 to jeden z ośmiotysięczników w Himalajach. Do tej pory jeszcze nikt nie zdobył go zimą. Co ciekawe, spośród 13 pozostałych, aż dziesięć szczytów zdobili zimą Polacy. Jednak wszystkie wyprawy na K2, które odbyły się do tej pory, zakończyły się porażką naszych rodaków.

Kiedy Magdalena Gorzkowska rozpocznie podróż?

Magdalena Gorzkowska planuje rozpocząć swoją wyprawę od lotu do Islamabadu, skąd przemieści się do Skardu, a następnie do Askole. W ostatniej miejscowości rozpocznie marsz na 100 kilometrów. W ten sposób dotrze do bazy pod K2 na wysokości 5 tysięcy metrów. Tam będzie miała towarzystwo kilkudziesięciu osób, ale na szczyt wyruszy jedynie z dwoma szerpami oraz z reporterem. Będzie miała ze sobą plecak o wadze 15 kg oraz kombinezon z funkcją ogrzewania po podłączeniu do power banków. Himalaistka wyruszy w podróż już jutro, jednak aklimatyzację rozpocznie w styczniu, a atak na K2 dopiero w lutym.  Wyprawa nosi nazwę InPost K2 Winter 2020-2021. Wszystko przez to, że sponsorem całego przedsięwzięcia jest marka InPost.

Kim jest Magdalena Gorzkowska?

Himalaistka jest sportsmenką z Chorzowa. Do tej pory zajmowała się lekkoatletyką. Swoją karierę zakończyła zdobywając srebrny medal w sztafecie cztery razy czterysta metrów na halowych mistrzostwach świata w 2016 roku w Portland. Kolejne cztery lata poświęciła górom. Zdobyła już Mont Blanc, Mansalu, Mount Everest i Kilimandżaro. Na szczycie najwyższej góry świata stanęła jako najmłodsza Polka w historii. Jest również pierwszą przedstawicielką płci żeńskiej, która weszła na Makalu bez butli z tlenem.