Pięć osób w Chorzowie zatruło się tlenkiem węgla

Pięć osób w Chorzowie zatruło się tlenkiem węgla

Grupa pięciu osób, wśród których było dwoje dzieci – jedno w wieku siedmiu i drugie w wieku szesnastu lat – została przewieziona do placówki medycznej w Chorzowie. Strażacy stwierdzili, że pożar rozprzestrzenił się w budynku wielorodzinnym znajdującym się przy ulicy Adama Mickiewicza, w wyniku czego doszło do zatrucia członków rodziny. Dla bezpieczeństwa rodzina została przewieziona do szpitala na monitoring.

Tlenek węgla jest określany jako cichy zabójca, ponieważ nie ma sposobu, aby powiedzieć, że jest obecny w powietrzu. Nie można go wykryć wzrokiem, zapachem lub smakiem, co utrudnia człowiekowi uświadomienie sobie potencjalnego zagrożenia. Gaz ten powstaje, gdy gaz z kanistrów gazu ziemnego, butanu lub propanu jest częściowo spalany w wadliwych palnikach, powszechnie występujących w kuchenkach gazowych, lub w obszarze o słabej cyrkulacji powietrza.

Strażacy podkreślają, jak ważne jest zaopatrzenie się w detektory tlenku węgla. Należy zadbać o to, aby zostały one zainstalowane przez profesjonalistów w odpowiednich miejscach.