Odwołanie wystawy "Tam a nazod" w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Odwołanie wystawy "Tam a nazod" w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Planowany na 17 sierpnia 2023 roku wernisaż wystawy fotograficznej autorstwa Tomasza Stefanika, zatytułowanej „Tam a nazod”, nie doszedł do skutku. Wystawa miała miejsce w chorzowskim Muzeum Hutnictwa i miała pokazać drogę jaką przemierzył Ruch Chorzów – od degradacji z PKO Ekstraklasy, poprzez III ligę, aż z powrotem do najwyższej klasy rozgrywkowej. Niemniej jednak, pomimo zapowiedzi, wydarzenie zostało skasowane, co zdaniem kibiców stanowi formę cenzury! Z kolei miasto Chorzów przedstawiło swoją alternatywę.

Decyzja o anulowaniu planowanego wydarzenia zapadła po tym, jak Dyrekcja Muzeum Hutnictwa podjęła decyzję o usunięciu pewnej liczby zdjęć ze zbiorów wystawy. Tomasz Stefaniak – twórca wystawy, uznał te zdjęcia za niezmiernie istotne dla prezentacji i stwierdził, że ich wycofanie byłoby niszczące dla całego konceptu ekspozycji. W związku z powyższym, podjęto decyzję o przeniesieniu wystawy do innego miejsca i czasu.

Muzeum Hutnictwa opublikowało oficjalne oświadczenie na temat odwołania planowanego wydarzenia. Według oświadczenia, Stowarzyszenie Wielki Ruch zgłosiło propozycję współorganizacji wystawy „Tam a nazod” do muzeum, które entuzjastycznie zgodziło się na tę propozycję. Otwarcie ekspozycji było zaplanowane na czwartek 17 sierpnia. Muzeum otrzymało zdjęcia do przeglądnięcia 11 sierpnia, ale już w poniedziałek Stowarzyszenie odrzuciło możliwość jakichkolwiek zmian w obszarze doboru zdjęć na wystawę. Kontrowersje dotyczyły 7 z 81 zaproponowanych fotografii.