Nieodpowiedzialność na drogach: 60-letni mężczyzna ze Świętochłowic i dwaj Chorzowianie jadący pod wpływem alkoholu

Nieodpowiedzialność na drogach: 60-letni mężczyzna ze Świętochłowic i dwaj Chorzowianie jadący pod wpływem alkoholu

W Chorzowie, w ostatni piątek, funkcjonariusze policji przeprowadzili kolejne działania z cyklu „Trzeźwość”, mające na celu kontrolę kierowców pod kątem spożycia alkoholu. Na różnych ulicach miasta prowadzono kontrole, a niestety, znowu natrafiono na osoby prowadzące pojazd pod tzw. „podwójnym gazem”.

Policjanci chorzowskiego wydziału ruchu drogowego od świtu skupili się na sprawdzaniu trzeźwości kierujących, aby wyeliminować z ruchu drogowego nieodpowiedzialne osoby decydujące się na jazdę po spożyciu alkoholu. Przeprowadzono blisko 1000 badań alkomatem, jednak nie wszystkie zakończyły się pomyślnie dla kierowców. Trzy osoby zostały zatrzymane w stanie nietrzeźwości: 60-letni mężczyzna ze Świętochłowic oraz dwaj mieszkańcy Chorzowa – 24-latek i 58-latek. Kierującym zatrzymano prawa jazdy a ich nieodpowiedzialne zachowanie będzie miało konsekwencje w postaci odpowiedzialności sądowej.

Przypomnienie od stróżów prawa: prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może być traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo, w zależności od stężenia alkoholu w organizmie kierowcy. Mówimy o wykroczeniu, gdy zawartość alkoholu wynosi od 0,2 do 0,5 promila – to stan po użyciu alkoholu i za niego grozi areszt lub grzywna minimum 2500 zł. Jeśli natomiast stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, jest to już przestępstwo i sprawca jazdy w stanie nietrzeźwości podlega karze do 3 lat pozbawienia wolności. W obu przypadkach można oczekiwać sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Podobnie surowo ukarani zostaną kierowcy, którzy decydują się na jazdę pod wpływem środków odurzających.