Narodziny dwóch pingwinów w ZOO w Chorzowie

Narodziny dwóch pingwinów w ZOO w Chorzowie

W pierwszych dniach sierpnia, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie, do świata przyszły dwa pingwinki – informuje rzeczniczka prasowa zoo, Daria Kroczek. Płeć nowo narodzonych ptaków zostanie ustalona poprzez badania genetyczne.

Pingwiny Humboldta, które stały się rodzicami, noszą imiona Peta i Mišo. Od 2020 roku są mieszkańcami chorzowskiego zoo. Ich potomstwo pojawiło się na świat 1 i 3 sierpnia. Pingwinie jaja zostały wysiedziane przez rodziców na zmianę, w jednej z jaskiń dostępnych na zewnątrz wybiegu.

Nowo narodzone pingwinki spędzały początkowe dni swojego życia pod strażą troskliwych rodziców. Wraz z ich wzrostem, zaczął wzrastać również interes ptaków z innych części kolonii. Aby zapewnić młodym bezpieczeństwo, opiekunowie przenieśli je do wnętrza budynku zoologicznego.

Aktualnie, młode pingwiny przebywają w pomieszczeniu hodowlanym. Są już w stanie samodzielnie spożywać ryby, które dostarczane są im przez opiekunów. Nie mogą jeszcze korzystać z basenu, gdyż ich ciała pokryte są delikatnymi piórami, które nie zapewniają im ochrony przed mokrą środowiskiem.

Imiona dla młodych pingwinów zostaną wybrane po ustaleniu ich płci, co możliwe jest jedynie poprzez badania genetyczne. Już zostały pobrane próbki krwi od piskląt na potrzeby tych badań. Określanie płci u pingwinów Humboldta stanowi wyzwanie, dlatego konieczne jest skorzystanie z wyników testów genetycznych, aby uniknąć pomyłek.

Pingwiny Humboldta powróciły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 2020 roku i obecnie kolonia liczy już 16 osobników. Zwierzęta są dostępne do oglądania do późnej jesieni na zewnętrznym wybiegu.