Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 – forum dla ochrony klimatu i środowiska

Śląski Konwent Klimatyczny CLIMATE-CON 2023 – forum dla ochrony klimatu i środowiska

W dniach 11 i 12 października, Stadion Śląski w Chorzowie ponownie zamieni się w centrum dyskusji i debat na temat ochrony powietrza, środowiska naturalnego i zmian klimatycznych. To tutaj odbędzie się druga edycja Śląskiego Konwentu Klimatycznego CLIMATE-CON 2023 pod hasłem „Regiony dla klimatu”, gdzie uczestnicy będą mogli zrozumieć znaczenie i konsekwencje wyzwań klimatycznych, zarówno dla województwa śląskiego, jak i dla całego kraju.

Przez dwa dni, odbywać się będą panele dyskusyjne – aż 28 różnorodnych dyskusji z udziałem ponad 90 prelegentów. Te sesje tematyczne i warsztaty będą przeprowadzane jednocześnie aż w pięciu salach. Program konwentu obejmuje dwie specjalne sesje: „Młodzież dla klimatu” skierowaną do młodszych pokoleń ze śląskich szkół oraz „Nauka dla klimatu”, skierowaną do studentów śląskich uczelni. Planowane są także dyskusje na temat ograniczenia niskiej emisji w sektorze transportu, które będą składały się z sześciu paneli dyskusyjnych oraz warsztatów dla gmin dotyczących projektowania i wdrażania planu zrównoważonej mobilności miejskiej (SUMP).

Uczestnicy będą mogli również cieszyć się różnego rodzaju dodatkowymi atrakcjami, takimi jak pokaz mody i biżuterii recyklingowej pod nazwą „Ekomoda” oraz wystawa prac inspirowanych naturą. Jest to także okazja do zapoznania się z inwestycjami proekologicznymi prezentowanymi na specjalnej wystawie, która została przygotowana w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bierzemy powietrze pod swoje skrzydła”.

Zorganizowanie tego wydarzenia jest nie tylko podsumowaniem działań, które województwo śląskie podejmuje w celu poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu. Jest to przede wszystkim platforma do szerokiej dyskusji na temat tego, jak wpływać na zmiany na lepsze, dbając o nasze środowisko naturalne oraz zdrowie i przyszłość mieszkańców.