Najbliższe wydarzenie Chorzowsko-Bytomskiego Szlaku Kobiet: "Głos kobiet"

Najbliższe wydarzenie Chorzowsko-Bytomskiego Szlaku Kobiet: "Głos kobiet"

W nadchodzący poniedziałek, w księgarni Dopełniacz zaplanowano kolejne wydarzenie z cyklu poświęconego herstorii. Tym razem głównym tematem dyskusji będą kobiety i ich wpływ na społeczeństwo. Wydarzenie to jest częścią większego projektu „Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet”.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie im. Maxa Kopfsteina, które stawia sobie za cel przywrócenie pamięci o kobietach i promowanie ich historii w obu miejskich aglomeracjach. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przedstawienie życia kobiet w miastach przemysłowych, takich jak Chorzów i Bytom, gdzie przemysł hutniczy i górniczy od wieków definiuje styl życia.

„Naszą misją jest odczarowanie tych miast przez uwypuklenie roli aktywnych kobiet, które przeciwdziałają stereotypom” – mówi prezeska stowarzyszenia, Larysa Michalska.

Projekt ruszył w połowie września i do tej pory udało się zorganizować wiele różnorodnych wydarzeń, takich jak warsztaty dla dzieci, spacery z przewodnikiem, spotkania autorskie z Anną Seemann-Majorek na temat jej książki „Matka Ewa z Miechowic. Życie i dzieło” czy dyskusję pod tytułem „Kobiety w działaniu”. Następne spotkanie odbędzie się 27 listopada.

Kolejne, i zarazem ostatnie w tym cyklu, spotkanie odbędzie się w księgarni Dopełniacz znajdującej się na Rynku. Dyskusję zatytułowaną „Głos kobiet” poprowadzą: posłanka Monika Rosa, dr Małgorzata Tkacz-Janik ze Stowarzyszenia Szlakiem Kobiet oraz Joanna Machowska z Fundacji Rzecz Społeczna. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Projekt „Chorzowsko-Bytomski Szlak Kobiet” cieszy się wsparciem wielu znanych osobistości i instytucji, w tym: posłanki Moniki Rosy, Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, Babki od histy oraz Tubę Chorzów.