Koniec rekrutacji na mieszkania społeczne w ramach projektu SIM Śląsk

Koniec rekrutacji na mieszkania społeczne w ramach projektu SIM Śląsk

Kolejny proces rekrutacyjny na dostępne mieszkania, które będą częścią Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Śląsk, zakończył się. Zgodnie z planem, przy granicy Siemianowic Śląskich, ma powstać 112 nowych mieszkań w ramach budownictwa społecznego do końca roku 2025.

Łukasz Adamczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów poinformował, że trzeci etap zgłoszeń na wynajem mieszkań, jako część inwestycji przy ulicy Michałkowickiej w Chorzowie, jest już za nami. Obecnie wnioski są poddawane kolejnemu etapowi – weryfikacji. Następnie zostaną one przekierowane do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Śląsk.

Rekrutacja trwała aż do 16 października i nie była ograniczona tylko dla mieszkańców Chorzowa. Teoretycznie jest to atrakcyjna oferta dla tych, którzy pragną mieć swój własny dom. Mieszkania wspomagane finansowo przez państwo mają spełniać nowoczesne standardy (takie jak fotowoltaika) i być gotowe do natychmiastowego zamieszkania.

Alina Wadoń z SIM Śląsk wyjaśniła, że na początku procesu, wpłaca się wkład własny, którego wysokość jest określana na podstawie wielkości mieszkania. Przez następne lata, płaci się normalny czynsz. Po co najmniej 15 latach, można wpłacić różnicę pomiędzy wkładem własnym wpłaconym na początku, a wartością mieszkania.

W przypadku rezygnacji z mieszkania, zainwestowany wkład własny zostaje zwrócony. Niemniej jednak, istnieje pewien problem z tym projektem, który uniemożliwia wielu osobom składanie wniosków. Dla 50-metrowego mieszkania, wymagany wkład to 100 tysięcy złotych (2 tysiące złotych za metr kwadratowy). Dla wielu młodych par, taka suma stanowi niemożliwą do przebycia barierę. To tłumaczy, dlaczego liczba aplikantów nie przekracza ilości dostępnych mieszkań, mimo trzech rund rekrutacji.

Biuro Prasowe Urzędu Miasta Chorzów poinformowało, że w trzech pierwszych rundach zgłoszeń na wynajem mieszkań w ramach projektu przy ulicy Michałkowickiej, otrzymali 79 wniosków.