Festiwal Winylowy w Chorzowie. Spotkania z pasjonatami, duża giełda płyt i jubileuszowy odsłuch Pink Floyd

Festiwal Winylowy w Chorzowie. Spotkania z pasjonatami, duża giełda płyt i jubileuszowy odsłuch Pink Floyd

W sobotnie przedpołudnie 9 września, miasto Chorzów stało się oazą dla entuzjastów muzyki na winylach. Rozpoczęła się tam najnowsza odsłona Vinyl Festivalu, który oferował wiele intrygujących atrakcji dla gości. Poprzez obszerną giełdę płytową, a skończywszy na wyjątkowym przesłuchaniu albumu „The Dark Side Of The Moon” legendarnego zespołu Pink Floyd, który w bieżącym roku świętuje półwiecze od chwili premiery.

Ekspozycje płyt, taśm, publikacji oraz różnorodnych gadżetów były prezentowane przez wystawców na terenie Planetarium Śląskiego. W ramach festiwalu organizowane były także spotkania z miłośnikami winyli pod przewodnictwem Adama Dobrzyńskiego, reprezentanta Polskiego Radia. Po zakończeniu każdego z dialogów, słuchacze mogli spróbować swoich sił w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami do wygrania.

Marcin Bąkiewicz, reprezentujący stację Antyradia, opowiadał o ewolucji winyli, jak wyglądały dawniej i jak prezentują się współcześnie. Małgorzata Witowska z Biblioteki Śląskiej skierowała uwagę na to, co działo się w muzyce przed erą streamingu. Jakub Krzyżański i Marcin Mieszczak z Psychosondy poruszali temat odwagi w twórczości muzycznej, natomiast Wojtek Kozielski i Arek Marczyński z Antena Krzyku omówili polską scenę muzyczną niezależną.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia były seanse dedykowane 50. rocznicy wydania albumu „The Dark Side Of The Moon” Pink Floyd. Połączono odsłuch płyty z narracją dotyczącą tajemniczej strony księżyca oraz stworzoną specjalnie do tego okazji wizualizacją.