Dziecięce uśmiechy dzięki papugom: Innowacyjna terapia w chorzowskim szpitalu

Dziecięce uśmiechy dzięki papugom: Innowacyjna terapia w chorzowskim szpitalu

Dnia 16 lutego, piątkowy poranek w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie stał się niezwykle barwny i pełen emocji, za sprawą dwóch specjalnych gości. Amelia i Dyzio, to dwie papugi ary, które pod opieką przedstawicieli fundacji „Skrzydlaty Raj” odwiedziły oddział pediatryczny szpitala, wprowadzając atmosferę radości i zapomnienia o trudach hospitalizacji.

Nigdy wcześniej na korytarzach tego szpitala nie gościły tak oryginalne zwierzęta. Mali pacjenci z radością obserwowali te egzotyczne stworzenia, miały okazję je głaskać, przytulać, a także karmić. I choć była to pierwsza tego typu inicjatywa, już teraz można śmiało powiedzieć, że zarówno dzieci jak i opiekujący się nimi personel byli zachwyceni.

Katarzyna Rakowska, reprezentująca fundację „Skrzydlaty Raj”, wyjaśnia ideę tych wizyt: „Chcemy przynosić dzieciom radość, pomóc im zapomnieć o bólu oraz o tym, że są w szpitalu. Dlatego jeździmy po różnych placówkach i pokazujemy dzieciom, jak wspaniałe są te ptaki.”

Zdaniem psychologów, interakcja z zwierzętami ma nieoceniony wpływ na stan psychiczny pacjentów – zarówno tych małych, jak i starszych. Tego rodzaju terapia, zwana zoopsychoterapią, może pomóc obniżyć poziom lęku, stresu a nawet doznawanego bólu. Wszystko to dzięki niewielkim, kolorowym papugom i zaangażowaniu fundamentu „Skrzydlaty Raj”.