Dygająca Kapela: nowy projekt muzyczny w muzeum Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie

Dygająca Kapela: nowy projekt muzyczny w muzeum Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie

W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie, dla miłośników muzyki, tańca i śpiewu, ma powstać Dygająca Kapela. Stefan Mazur, pracownik skansenu oraz Karo Przewłoka, znana z takich zespołów jak Dejcie Pozór i Krzikopa będą liderami tego regionalnego zespołu śpiewaczego. Pierwsze spotkanie dla osób zainteresowanych udziałem w projekcie odbędzie się 12 października 2023 roku.

Pomysł na Dygającą Kapelę zrodził się z chęci kontynuacji pracy Adolfa Dygacza – wybitnego folklorysty, eksperta w dziedzinie kultury śląskiej, pedagoga i publicysty. Zespół będzie bazować na pieśniach pochodzących ze zbiorów profesora Dygacza. Dziedzictwo po tym niezwykłym badaczu jest obecnie digitalizowane przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie. W ten sposób, Dygająca Kapela stanie się elementem popularyzującym i kontynuującym jego działalność.

Spotkania zespołu będą miały miejsce w skansenie, co tydzień w czwartki, od godziny 18:00 do 19:30 (pierwsze spotkanie odbędzie się 12 października 2023 r.). Zajęcia będą prowadzone przez pracowników muzeum oraz Karo Przewłoka, członkinię zespołów Dejcie Pozór i Krzikopa. Razem wypracowany repertuar ma na celu wzbogacać program wydarzeń organizowanych w skansenie. Debiutancki występ grupy odbędzie się podczas wydarzenia „Śląsko Wilijo”, które planowane jest na 17 grudnia 2023 roku.