Akcja "Jednoślad" – chorzowscy policjanci zwracają uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów

Akcja "Jednoślad" – chorzowscy policjanci zwracają uwagę na bezpieczeństwo rowerzystów

Dzisiaj, mundurowi z Chorzowa ponownie realizują akcję o nazwie „Jednoślad”. Głównym celem jest skierowanie uwagi na rowerzystów, którzy podczas tej pory roku są mniej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego ze względu na zmieniające się warunki pogodowe. W ramach troski o ich bezpieczeństwo, funkcjonariusze dokładnie sprawdzają stan techniczny rowerów, zabezpieczają prawidłowość ich wyposażenia, a także kontrolują trzeźwość osób kierujących jednośladami.

Regularne działania chorzowskiej Policji mają na celu przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników jednośladów. W ramach tego celu, patrole drogowe skupiają się na kontrolowaniu stanu trzeźwości kierujących oraz ocenie wyposażenia i stanu technicznego pojazdów. Dzisiejsza akcja jest specjalnie skoncentrowana na rowerzystach, biorąc pod uwagę fakt, że są oni mniej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego w warunkach jesiennych.

Głównymi priorytetami akcji „Jednoślad” są:

  • edukacja dotycząca odpowiedniego przygotowania pojazdu do pory roku,
  • eliminowanie i minimalizowanie ryzyka wypadków drogowych przez kontrolę trzeźwości, stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia pojazdu,
  • promocja bezpiecznych zachowań na drodze,
  • zwiększanie widoczności uczestników ruchu drogowego poprzez korzystanie z elementów odblaskowych oraz promowanie noszenia kasków ochronnych przez rowerzystów.

W ciągu ostatnich lat, liczba jednośladów na polskich drogach znacznie wzrosła. Niestety, ze wzrostem tej liczby, rośnie również ilość wypadków z ich udziałem. Warto pamiętać, że użytkownicy jednośladów są najbardziej narażeni na poważne obrażenia w wyniku zdarzeń drogowych.