Cenną ekspozycję w chorzowskim Skansenie zniszczyli nieodpowiedzialni zwiedzający.

Cenną ekspozycję w chorzowskim Skansenie zniszczyli nieodpowiedzialni zwiedzający.

Pracownicy instytucji muzealnej o nazwie „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie z przerażeniem odkryli, że dzień wcześniej niektóre osoby odwiedzające Skansen okazały się być bezmyślne i pozostawiły po sobie szereg zniszczeń na terenie ekspozycji.

W środę 15 maja, „Górnośląski Park Etnograficzny”, wykorzystując media społecznościowe, podał informacje o szeregach uszkodzeń, które nastały po dnia poprzedzającego wizyty zwiedzających. Turyści niestety spowodowali zniszczenia dwóch tradycyjnych chat: małej chaty datowanej na rok 1876 oraz dużej chaty z Istebnej, której historia sięga aż roku 1794.

Osoby, które te bezmyślne akty zniszczenia dopuściły, najprawdopodobniej nie miały świadomości, że eksponaty prezentowane w chorzowskim Skansenie są unikatowe, mają wielką wartość i są częścią ważnego kulturowego dziedzictwa naszego regionu.

Pracownicy „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” przypominają zwiedzającym, że to miejsce mimo wszystko jest muzeum, a historia zgromadzonych tutaj budynków jest długa, sięgająca nawet XVII wieku. Dbanie o to miejsce i zabytki w nim zawarte powinno być wyrazem troski każdej osoby, która zdecyduje się odwiedzić te miejsce. Dbajmy więc razem o dziedzictwo kultury – apelują pracownicy muzeum.

Interesujące jest, że utrzymanie tak rozległego obiektu jakim jest Skansen w idealnym stanie, nie jest prostym zadaniem. Jednak Muzeum dokłada wszelkich starań aby sprostać temu wyzwaniu, regularnie pozyskując fundusze na remonty i konserwację zgromadzonych tam zabytków, tak aby mogły one cieszyć oczy również przyszłych pokoleń. Powinniśmy więc wspólnie dbać o to miejsce, nie sprawiając dodatkowej pracy osobom odpowiedzialnym za jego stan techniczny i dbać o dobro wspólne.