Analiza problemów parkingowych w pięciu śląskich miastach planowana na najbliższe miesiące

Analiza problemów parkingowych w pięciu śląskich miastach planowana na najbliższe miesiące

Na przełomie listopada i grudnia centra pięciu miast Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, a mianowicie: Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rudy Śląskiej oraz Tarnowskich Gór, zostaną poddane szczegółowym badaniom parkingowym. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zleca te działania, które są częścią szerszego projektu mającego na celu poprawę sytuacji parkingowej na terenie tych miast. Analiza obejmie zarówno wyniki samych pomiarów, jak i dane społeczne.

Według informacji przekazanych przez Michała Nowaka z biura prasowego GZM, diagnoza opierać się będzie na danych uzyskanych przy pomocy specjalistycznych pojazdów, które będą systematycznie zliczały zaparkowane samochody. Te pojazdy będą poruszały się po miastach co godzinę, monitorując liczby pojazdów zaparkowanych w wyznaczonych miejscach oraz na publicznych parkingach miejskich. Badania te nie ominą również nocy.

Pozyskane dane pozwolą na ustalenie różnego rodzaju wskaźników związanych z parkowaniem, takich jak stopień zajętości miejsc parkingowych czy dynamika ich rotacji. Dodatkowo, analizy będą miały na celu ocenę tego, czy dane miejsca parkingowe są wykorzystywane głównie przez mieszkańców, czy też przez osoby przyjeżdżające do pracy czy na zakupy.

Badania rozpoczną się 14 listopada i potrwają do 7 grudnia. Pomiary będą przeprowadzane w dni robocze, a w przypadku Gliwic również w jedną sobotę. Szczegółowy harmonogram przewiduje, że w Gliwicach badania odbędą się 14, 15, 18, 21 i 22 listopada. W Tarnowskich Górach będą one realizowane 14, 15, 28 i 29 listopada. Chorzów i Ruda Śląska przewidziane są na 23 listopada i 5 grudnia, natomiast Bytom ma być badany 6 i 7 grudnia.

Badania te są częścią szeroko zakrojonego projektu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, która od ubiegłego roku pracuje nad stworzeniem spójnej polityki parkingowej dla miast. W ramach tego projektu utworzono zespół złożony z urzędników z dziesięciu miast, reprezentujących zarządy dróg oraz urzędy miejskie. Zespół ten odpowiedzialny jest za prowadzenie badań społecznych wśród mieszkańców, przedsiębiorców oraz klientów usług lokalnych po przeprowadzeniu pomiarów parkingowych przez zewnętrzną firmę.

W przyszłości planowane jest również przeprowadzenie badań parkingowych w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu, jednak z powodu trwających tam inwestycji infrastrukturalnych, te badania są zaplanowane na wiosnę 2024 roku. Łącznie, analizie ma podlegać obszar wzdłuż około 300 km ulic na terenie całej Metropolii.