Złote Maski mogą znów trafić do Teatru Rozrywki – historia i aktualne nominacje

Złote Maski mogą znów trafić do Teatru Rozrywki – historia i aktualne nominacje

Od roku 1967, co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, artystom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru przyznawane są nagrody pod nazwą Złote Maski. Ta tradycja rozpoczęła się właśnie wówczas i trwa nieprzerwanie do dziś.

Na początku swojego istnienia, Złote Maski były przyznawane przez regionalne media oraz wojewodów czterech województw: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku to Województwo Śląskie przejęło pieczę nad nagrodą. Teraz to Zarząd Województwa Śląskiego decyduje o przyznaniu jej na podstawie propozycji komisji składającej się z ekspertów teatralnych. W ocenie biorą pod uwagę premierowe spektakle, które miały miejsce na terenie województwa w ciągu całego roku, od 1 stycznia do 31 grudnia.

Złote Maski są przyznawane już po raz 56.! W tym roku zgłoszono 57 spektakli, które wyprodukowało 23 różnych producentów. Po przeprowadzeniu preselekcji, komisja zakwalifikowała do finału 40 tytułów. Wśród nich znalazł się m.in. „Tootsie”, musical wystawiany przez chorzowski Teatr Rozrywki. Spektakl ten ma szansę otrzymać tę prestiżową nagrodę aż w trzech kategoriach:

– REŻYSERIA – nominacja dla Magdaleny Piekorz,

– AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ – nominacja dla Huberta Waljewskiego (za rolę Michaela/Dorothy),

– CHOREOGRAFIA/RUCH SCENICZNY – nominacja dla Jakuba Lewandowskiego.