Wybitni mieszkańcy Chorzowa. W ich szeregach znajdują się nawet laureaci Nagrody Nobla!

Wybitni mieszkańcy Chorzowa. W ich szeregach znajdują się nawet laureaci Nagrody Nobla!

Aktualnie w Chorzowie mieszka ponad 100 000 mieszkańców. Z tego niewielkiego miasta Polska wydała wbrew pozorom wielu wybitnych artystów z różnorodnych dziedzin. 50 lat temu Chorzów osiągnął swój szczyt w liczbie mieszkańców. Znacie zasłużonych mieszkańców Chorzowa? Niektórym wydaje się, że w niewielkim mieście nie ma zbyt wielu popularnych ludzi. Mimo wszystko kilku z obywateli tego miasta otrzymało nagrodę Nike, inni byli laureatami Nobla. Byli również tacy, co otrzymali Oscara. Jak widać, wiele działo się w ich życiach.

Wspomnijmy na samym początku o historii tego pięknego miasta. W przeszłości, mniej więcej po rok 1200 była tam jedynie wioska. Nawet jak na tamte czasy nie miała ona zbyt wielu mieszkańców. Początkowo liczyła sobie kilkunastu do kilkudziesięciu farmerów. Z czasem mijały wieki, zabudowy wioski się zwiększały. 600 lat później mieszkało tam już 20 000 osób. Do roku 2000, w Chorzowie mieszkało już ponad 150 000 mieszkańców.

Zatem czym tak naprawdę zasłużyli się wybitni obywatele tego miasta?

Jeden z wybitnych chemików, który otrzymał nominację do Nagrody Nobla, pochodzi właśnie z Chorzowa. Chociaż niewiele osób tak naprawdę zdawało sobie z tego sprawę. Profesor odkrył interesującą syntezę, która jest teraz wykorzystywana w różnych laboratoriach. Przyczynił się do odkrycia, z którego będzie mógł skorzystać cały świat. Jego badania dotyczyły materii organicznej.

Inny Chorzowianin przyczynił się w kulturze jako wybitny artysta. Stworzył ponad 200 różnych kompozycji do filmów. Wiele z nich nominowano do Oscara. Jego imię i nazwisko pomimo tego, że pochodzi z małej mieściny, obiło się echem w wielu państwach.

Chorzów słynie nie tylko z muzyki, ale także z samych aktorów. W filmach Seksmisja, Ogniem i Mieczem, a także Liście Schindlera grali mieszkańcy tego miasta.

Słyszeliście o scenie muzycznej, która pochodzi z tego miasta? Wiele osób uważa, że nawet największe polskie aglomeracje nie dorównują temu, co wyprodukowano w Chorzowie. To w Chorzowie urodził się wokalista zespołu Dżem.