Wieczór edukacyjny dla seniorów: zapobieganie przestępstwom i bezpieczeństwo online

Wieczór edukacyjny dla seniorów: zapobieganie przestępstwom i bezpieczeństwo online

Minionej nocy Centrum Inicjatyw Społecznych stało się miejscem publicznej dyskusji, podczas której funkcjonariusze policji z drugiego chorzowskiego komisariatu poruszali tematy związane z kwestią bezpieczeństwa dla osób starszych. W szczególności skupili się na omówieniu zagrożeń wynikających z korzystania z sieci, a także podstępów oszustów ukrywających się za „legendą”. W trakcie rozmów przedstawili również funkcjonalność Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

Zaangażowani w spotkanie funkcjonariusze z drugiego komisariatu policji w Chorzowie, pod przewodnictwem wiceszefa – nadkomisarza Michała Madeja, dwa dni temu prowadzili owocną debatę społeczną. Odbyła się ona w przestrzeniach Centrum Inicjatyw Społecznych przy ulicy 3 Maja i była głównie poświęcona problemom, które najbardziej dotykają osoby starsze. Policjanci zaprezentowali założenia kampanii #ZnamTeNumery, mającej na celu ustanowienie kierunkowych zasad bezpieczeństwa dla seniorów.

W ramach wspólnej edukacji, funkcjonariusze szczegółowo omówili techniki i metody stosowane przez oszustów, którzy podszywają się pod policjantów, pracowników Centralnego Biura Śledczego czy administracji. Przygotowali również prosty i jasny schemat reakcji na potencjalne zagrożenia wynikające z oszustwa. Prócz tego, podczas spotkania omówione zostały mechanizmy ułatwiające komunikację z Policją, takie jak aplikacja „Moja Komenda” czy „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Spotkanie to nie było pierwszym z cyklu rozmów z seniorami i z pewnością nie ostatnim.