W katowickiej katedrze odbędzie się uroczystość związana z beatyfikacją księdza

W katowickiej katedrze odbędzie się uroczystość związana z beatyfikacją księdza

W katowickiej katedrze odbędzie się beatyfikacja księdza Jana Machy. Mowa o katedrze pod patronem Chrystusa Króla. Ksiądz zostanie beatyfikowany, ponieważ był on męczennikiem. Stracił życie za wiarę katolicką i do samego końca został wierny wyznawanym przez katolików wartościom. Na uroczystości zjawią się kapłani z wielu okolicznych świątyń. Uroczystość odbędzie się dokładnie 20 listopada. W lokalizacji – katedra Chrystusa Króla. Budynek mieści się w Katowicach. Ksiądz, który zostanie beatyfikowany, został uznany za społeczność katolicką za męczennika.

Dziś nosi tytuł bohatera polskiego podziemia. Jako kapłan działał proaktywnie podczas drugiej wojny światowej, kiedy został skazany przez Niemców na ścięcie głowy. W ten sposób kościół katolicki uznał księdza Jana za męczennika, który oddał życie w ochronie wiary. Egzekucji dokonano w 1942 roku. Od tamtej pory zapisał się nie tylko w historii, ale także w sercach wielu Polaków. Jego ciało zostało przewiezione do jednego z obozów koncentracyjnych, gdzie zwłoki księdza zostały spalone w piecu krematoryjnym.

Wnioski o beatyfikację archidiecezja składa od 2012 roku, nareszcie przyniosły zamierzony skutek

Starania o beatyfikację księdza trwają od dawna. Archidiecezja wystosowała w tym celu wiele wniosków na przestrzeni ostatniej dekady. Swoje starania rozpoczęli już w 2012 roku. Chcieli w ten sposób upamiętnić księdza Jana. W 2013 roku została nawet powołana specjalna komisja historyczna, która przebadała okoliczności śmierci księdza. Został wówczas oficjalnie rozpoznany jako męczennik. Proces beatyfikacyjny trwał niezwykle długo, ponieważ zaczął dobiegać końca dopiero w 2019 roku. Ostatecznie udało się, aby papież Franciszek podpisał dekret o uznaniu męczeństwa księdza Jana.

Uroczystości beatyfikacyjne zostały początkowo zaplanowane w katedrze na 17 października 2020 roku. Niestety musiały zostać przełożone ze względu na wzrost zakażeń związanych z pandemią koronawirusa. W tej samej katowickiej katedrze mogliśmy być świadkami uroczystości 20 listopada 2021 roku. Tym razem udało się przeprowadzić ceremonię upamiętniającą zasługi księdza. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o wydarzeniach związanych ze świętymi bazylikami, zapoznajcie się z harmonogramem wydarzeń katedry pod patronatem świętego Jana Chrzciciela w Warszawie.