Rzeźba matki z dzieckiem z Parku Róż odnawiana przez ekspertów Akademii Sztuk Pięknych

Rzeźba matki z dzieckiem z Parku Róż odnawiana przez ekspertów Akademii Sztuk Pięknych

W nadchodzącym tygodniu, rzeźba przedstawiająca matkę z dzieckiem zostanie usunięta z Parku Róż w celu przeprowadzenia konserwacji. Prace renowacyjne będą trwać kilka tygodni i przeprowadzą je specjaliści z Akademii Sztuk Pięknych. Dzieło Andrzeja „Setty” Szczepańca, będzie także wykorzystane jako praktyczna lekcja dla studentów sztuki.

Ostatnimi czasy, stan rzeźby znaleziony w parku od 1979 roku, znacznie się pogorszył. Na jej powierzchni widać wiele defektów i uszkodzeń spowodowanych korozją metalu, które wyłaniają się spod jasnej warstwy. Wcześniej, rzeźba była już dwukrotnie poddawana konserwacji – w roku 2000 oraz 2015. W tamtym czasie skupiano się jednak tylko na zewnętrznej konstrukcji. Tym razem prace obejmą również strukturę stalową od wewnątrz, co wymaga przewiezienia rzeźby do pracowni konserwatorskiej. W tym miejscu zostaną odrestaurowane elementy zbrojenia, uzupełnione ubytki oraz nałożone nowe warstwy pokrycia.

Doktor Agnieszka Trzos z Akademii Sztuk Pięknych podjęła się zadania renowacji. Będzie to realizowane w ramach prac ze studentami, dlatego Miasto poniesie koszty tylko za transport do pracowni i za materiały.

– Rzeźba waży prawie 300 kilogramów. Jej transport to niełatwe przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba będzie ją odciąć od cokołu, a wszystkie prace konserwatorskie wykonywać przy wykorzystaniu specjalistycznego dźwiga – wyjaśnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

– Konstrukcja jest dość nietypowa. To zbrojony drut zalany żywicą. Materiał jest dość wrażliwy na warunki atmosferyczne, ale to działo sztuki na trwałe wpisało się w przestrzeń Parku Róż i bardzo zależy nam na tym, aby je uratować – dodaje.

Prace konserwacyjne mają potrwać kilka tygodni. Wygląda na to, że rzeźba powróci do Chorzowa przed świętami Bożego Narodzenia.