Rozwój Śląskiego Ogrodu Zoologicznego: narodziny lwiątek angolskich i budowa nowoczesnej lwiarni

Rozwój Śląskiego Ogrodu Zoologicznego: narodziny lwiątek angolskich i budowa nowoczesnej lwiarni

Na początku września, w murach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, odbyły się narodziny czterech lwiątek angolskich. Wśród młodych lwów są dwie samice oraz dwóch samców. Tym samym, obecnie trwa proces adaptacji nowych obiektów dla tych zagrożonych gatunków zwierząt, W tym celu budowany jest nowoczesny kompleks dla lwów z przestronnymi wybiegami na świeżym powietrzu.

Dotychczas w chorzowskim zoo mieszkało trzy lwy angolskie – jeden samiec oraz dwie samice. Natomiast 2 września dołączyły do nich cztery lwiątka – dwa z każdej płci. Z uwagi na wzrost liczby lwów, Śląski Ogród Zoologiczny podjął decyzję o budowie nowatorskiego kompleksu dla tych zwierząt. Nowa lwiarnia będzie zlokalizowana obok wybiegu tygrysów, na miejscu dawnego wybiegu antylop.

Budowa nowej lwiarni pozwoliła Śląskiemu Ogrodowi Zoologicznemu włączyć się do programu hodowlanego lwów, co uczyniło go trzecim ogrodem zoologicznym na świecie, który zajmuje się rozmnażaniem lwów angolskich. W ciągu ostatnich trzech lat, chorzowskie zoo zaangażowało się również w programy hodowlane innych drapieżników, takich jak gepardy, pantery śnieżne oraz rosomaki tundrowe.

Lwy angolskie są podgatunkiem lwa afrykańskiego i są zagrożone wyginięciem. Szacunki pokazują, że populacja tych zwierząt spadła o około 43% w ciągu ostatnich 21 lat. Dokładne określenie ich liczby jest jednak nieosiągalne, głównie ze względu na skomplikowane warunki polityczne w krajach, które te zwierzęta zamieszkują, jak również z powodu trudnej sytuacji materialnej ludzi tam mieszkających.

W ogrodach zoologicznych na całym świecie lwy angolskie to rzadkość. Znajduje się tam tylko 77 takich zwierząt. Obecnie tylko dwie instytucje prowadzą programy rozrodu tych zwierząt, co oznacza, że w ciągu najbliższych 10 lat ten podgatunek może całkowicie zniknąć z ogrodów zoologicznych.