Rezultaty eurowyborów w Chorzowie: Koalicja Obywatelska zdobywa ponad połowę głosów

Rezultaty eurowyborów w Chorzowie: Koalicja Obywatelska zdobywa ponad połowę głosów

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w niedzielę, zaowocowały silnym poparciem dla Koalicji Obywatelskiej wśród mieszkańców Chorzowa. Niemal co drugi głosujący obywatel tego miasta postanowił wesprzeć tę partię polityczną. Poznaliśmy też już osoby z naszego regionu, które zasiliły szeregi Parlamentu Europejskiego.

Chorzów, znany jako jedno z miast o największym poparciu dla „Platformy”, potwierdziło ten status w wyborach 9 czerwca. W tych wyborach do Parlamentu Unii Europejskiej, Koalicja Obywatelska uzyskała tutaj 50,35% wszystkich oddanych głosów. Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem nieco ponad połowy tego (26,87%), a trzecie miejsce na podium zajęła Konfederacja Wolność i Niepodległość z 9,52% głosów.

W okręgu numer 11, obejmującym całe województwo śląskie, również dominowała KO (41,42%), wyprzedzając PiS (36,45%) oraz Konfederację (10,15%). To najprawdopodobniej oznacza, że trzy mandaty przypadną reprezentantom Koalicji: Borysowi Budce, Łukaszowi Kohutowi i Mirosławie Nykiel. Budka może się szczycić największym poparciem w całym kraju – na niego oddano aż 334 842 głosy.

Wszystko wskazuje na to, że Prawo i Sprawiedliwość uzyska dwa mandaty, które przejdą na Patryka Jakiego i Jadwigę Wiśniewską. Istnieje też możliwość, że kolejne miejsce zdobędzie Izabela Kloc, obecna posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Konfederacja wprowadzi jednego reprezentanta z okręgu nr 11 do Parlamentu Europejskiego – będzie to Marcin Sypniewski.

Nie wydaje się prawdopodobne, że po podziale mandatów Śląsk zyska jeszcze jedno miejsce. Gdyby jednak tak się stało, szansę na jego zajęcie mają Michał Gramatyka z Trzeciej Drogi oraz już wcześniej wspomniana Izabela Kloc.

Podsumowując głosowanie chorzowian na najpopularniejszych kandydatów, wśród Koalicji Obywatelskiej Borys Budka zgromadził 8 503 głosy, Łukasz Kohut – 4 216, a Mirosława Nykiel – 723. W Prawie i Sprawiedliwości najwięcej głosów zdobył Patryk Jaki – 4 315, Maria Wiśniewska – 1 998 oraz Izabela Kloc – 692. Marcin Sypniewski z Konfederacji uzyskał poparcie 955 osób, a Michał Gramatyka z Trzeciej Drogi zdobył 1 206 głosów. Lewica reprezentowana przez Macieja Koniecznego (545 głosów) i Hannę Nowicką (406 głosów) również uzyskała pewne poparcie.

Podsumowując ogólnopolskie wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego, Koalicja Obywatelska odniosła samodzielne zwycięstwo, zdobywając 37,06% wszystkich głosów i wprowadzając do Europarlamentu 21 deputowanych. Za nią uplasowało się PiS z wynikiem 36,16% głosów i 20 mandatami, a następnie Konfederacja z wynikiem 12.08% i sześcioma osobami. Trzecia Droga i Lewica wprowadzą po trzy osoby, zdobywszy odpowiednio 6,91% i 6,30% głosów.

W liczącym 720 osób Parlamencie Europejskim Polskę będzie reprezentować 53 posłów.