Raport śląskiej policji za 2023 rok: Tysiąc nietrzeźwych kierowców miesięcznie i poprawa bezpieczeństwa na drogach"

Raport śląskiej policji za 2023 rok: Tysiąc nietrzeźwych kierowców miesięcznie i poprawa bezpieczeństwa na drogach"

Śląscy stróże prawa przedstawili raport dotyczący sytuacji na drogach w 2023 roku w swoim regionie. Dokument rzuca światło na alarmujące aspekty bezpieczeństwa ruchu drogowego – średnio co miesiąc zatrzymywali prawie tysiąc kierowców pod wpływem alkoholu. Przybliża także skalę problemu przekraczania dozwolonej prędkości, z jakim musieli się zmierzyć funkcjonariusze.

Raport wykazał, że w ciągu minionego roku na śląskich szosach doszło do 1 871 kolizji. W rezultacie tych nieszczęśliwych zdarzeń życie straciło 126 osób, a ponad dwukrotnie więcej, dokładnie 2 172, odniosło obrażenia. Z drugiej strony, potrzeba podkreślenia, że jest to poprawa w porównaniu do lat poprzednich – 2022 (1 986 wypadków i 155 ofiar śmiertelnych) oraz 2021 (2 209 wypadków i 149 ofiar śmiertelnych).

Najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo są piesi, jednak i wśród nich obserwuje się spadek liczby ofiar. W 2023 roku zginęło 43 pieszych i 518 odniosło obrażenia w wyniku 548 wypadków. Dla porównania rok wcześniej zanotowano 54 ofiary śmiertelne i 510 rannych w 554 zdarzeniach drogowych.

Mimo poprawy sytuacji, nadal zbyt wielu kierowców przekracza dozwoloną prędkość, co jest przyczyną ponad połowy wszystkich kolizji. Policjanci w ciągu roku wykryli aż 278 tysięcy takich przypadków, z czego 1 327 dotyczyło jazdy z prędkością o ponad 50 km/h powyżej limitu w strefie zabudowanej.

Na stronie internetowej śląskiej policji można przeczytać, że najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych były nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.